Robežsargs ieraksta manus pases datus lielā rūtiņu kladē. Laša tikmēr apskaujas ar otru robežsargu - kārtējo brālēnu, kurš dienē šajā nomaļajā Turcijas pierobežas robežpunktā. Es nebūtu izbrīnīts, ja Lašam kopā būtu vairāk par simts brālēniem. Lai vai kur viņš brauktu vai telefoniski kārtotu lietas, darīšanas notiek caur kādu brālēnu vai tēvoci. Ja esi dzimtā, visiem pārējiem radiniekiem ir pienākums palīdzēt radam. Tā Gruzijā tiek kārtotas lietas.
Pat Gruzijas Ceļu policijas struktūrās, lai izvairītos no plaši izplatītās radinieku nesodīšanas, valdība esot aizrotējusi Batumi policistus uz Tbilisi un Tbilisi policistus uz Batumi. Tik tālu radniecības saites Gruzijā acīmredzot nesniedzas.
Augstu virs galvām kalnu virsotnes, kurām otrā pusē jau ir Turcija. Zem virsotnēm redzama milzīga klints, uz kuras, labi ieskatoties, var ieraudzīt akmens torni. Tas ir Khikhani cietoksnis - grūtās piekļūšanas dēļ mazāk populārs tūrisma galamērķis šajā Adžārijas nostūrī. Ar džipu piebrauksim maksimāli tuvu klints pakājei, tālākais viena kilometra kāpums būs jāveic kājām pa stāvās klints vienu pusi.
Džips nežēlīgi zvārojas kalnu ceļa bedrēs un pa akmeņiem. Nezinu, vai no treknā mājas krējuma, kurš ļoti garšoja arī Mihailam Saakašvili*, vai no kāda cita kalniešu piena izstrādājuma, bet varbūt no visa kopā, mans ceļš uz Khikhani cietoksni ir sācies ar pamatīgi šķērmu dūšu. Kratīšanās mašīnā sajūtu neuzlabo un traucē izbaudīt kalnu skaistumu.
Pirms kāpiena jāpiestāj - mežā noslēpies kalnu ezers ar kristāldzidru ūdeni. Laša ar brālēnu Goču te ir ielaiduši foreles, kuras tagad medījot milzīga čūska un kuru pie izdevības vajagot nošaut. Laša un Goča ar medību bisēm rokās piezogas pie ezera un ūdenī meklē briesmoni. Pēc desmit minūšu gaidīšanas mežā norīb divi šāvieni. Pēc šāviena čūska vairs nav redzama, un viņi spriež, ka skrotis būs iedzinušas čūsku ezera gruntī.