2001.gada 11.septembrī teroristi nolaupīja četras pasažieru lidmašīnas. Ar divām no tām viņi ietriecās Pasaules tirdzniecības centra torņos Ņujorkā. Pasaules nāvējošākajā teroraktā bojā gāja gandrīz 3000 cilvēki, un ASV pieteica karu terorismam.
Bija skaidrs - pasaule vairs nekad nebūs tāda, kāda bijusi līdz šim.
Dažas no izmaiņām skāra ikdienas dzīvi - stingra drošības kontrole lidostās un daudz grūtāk pieejamas pilotu kabīnes lidmašīnās.
Citas pārmaiņas bija ģeopolitiskas. Nepilnu mēnesi pēc 11.septembra teroraktiem ASV iebruka Afganistānā un ar šo notikumu ievadīja savu karu pret terorismu.
Jautājums par to, vai cīņa pret terorismu nesusi augļus, ir strīdīgs. Arī TVNET aptaujāto ekspertu vērtējumi dalījās, lai gan galvenie secinājumi bija vienādi: šo 18 gadu laikā faktiski sagrauta "Al-Qaeda" un kā organizācija lielā mērā arī "Islāma valsts", tomēr islāmistu terorisms ideoloģiskā līmenī turpina dzīvot.
Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieka Māra Andžāna vērtējumā ASV karš pret terorismu nav bijis tik veiksmīgs, kā varētu vēlēties. Lai gan "Islāma valsts" zaudējusi teritorijas, tomēr mūsdienās joprojām darbojas daudzas radikālās reliģisko fundamentālistu organizācijas.
Tikmēr politologs Mārtiņš Hiršs norāda - cīņa ar lielajām teroristiskajām organizācijām un līderiem ir bijusi samērā veiksmīga, taču to ideoloģija joprojām ir "samērā dzīva".
Kā 11.septembris izmainīja pasauli
11.septembra terorakti izjauca pasaulē un Eiropā valdošo pārliecību, ka esam iestūrējuši miera ostā un notiek mazāk konfliktu nekā iepriekš. "Izrādījās, ka tā nav. Ģeopolitiskie izaicinājumi un draudi ir aktuāli arī 21.gadsimtā," uzsver Hiršs.