“Mežs būs vienmēr, bet jautājums ir par tā kvalitāti,” saka pētnieks, kā pozitīvu tendenci izceļot faktu, ka aizvien vairāk privāto mežsaimnieku novērtē, kā ieguldītās pūles meža atjaunošanā atmaksājas.
Vaicāts par mežu atjaunošanas tehniku un inovācijām šajā jomā, Jansons norāda, ka galvenā atjaunošanas pamattehnikām ir augsnes sagatavošana. Sagatavotā augsnē jaunie koki neapšaubāmi aug labāk nekā nesagatavotā, jo samazinās lakstaugu konkurence un kokam līdz ar to ir vieglāk, līdz tas kļūst par dominējošo dzīvības formu.
Šobrīd aizvien populārāka kļūst ‘’podiņu’’ tehnika, respektīvi, jau kokaudzētavā jaunais kociņš tiek iesēts podiņā, kur izaug un pēc tam tiek nogādāts mežā, tādējādi krietni samazinot koka nokalšanas un bojāejas risku. Taču tāpat tiek pielietota klasiskā kailsakņu metode, respektīvi, koks tiek stādīts bez podiņa, atzīst Jansons.
Ieskicējot nākotnes tendences, pētnieks norāda, ka koku stādīšanu aizvien biežāk varētu veikt mašīnas. Pētnieki un zinātnieki aktīvi pēta mašīnstādīšanas pieeju, vērtējot tās efektivitāti.
Vaicāts, ko katrs individuāli varam darīt, lai veicinātu mežu saglabāšanos un kvalitāti, Jansons aicina mežsaimniekus vairāk uzmanības vērst uz mežu kopšanu. “Cilvēks daudzējādā ziņā ir kā koks - gan viens, gan otrs uzplaukst, ja tam jau kopš mazotnes tiek pievērsta papildu uzmanība, gaišums un rūpes,” rezumē pētnieks.
*Sadarbībā ar Meža attīstības fondu