"Tīrīga" gatava nekavējoties uzsākt darbu, ja tiesa atcels KP lēmumu (3)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
"Tīrīgas" valdes priekšsēdētājs Guntars Levics
"Tīrīgas" valdes priekšsēdētājs Guntars Levics Foto: Evija Trifanova/LETA

Atkritumu apsaimniekotāja AS "Tīrīga" šobrīd turpina operatīvo darbību, lai tad, ja tiesa Konkurences padomes (KP) lēmumu par pagaidu noregulējumu atzīs par prettiesisku, uzņēmums spētu nodrošināt nekavējošu pakalpojuma sniegšanu, informēja "Tīrīgas" valdes priekšsēdētājs Guntars Levics.

"Publiskajā telpā par atkritumu izvešanu Rīgā ir plosījusies viesuļvētra, aizmirstot par tiesisko ietvaru uzņēmumu darbībai Latvijā, kā arī to, ko pēc būtības nozīmē atkritumu izvešana Latvijas lielākajā pilsētā. Tas nav palaist 80 mašīnas ielās, bet gan precīzi zināt - kur, kam un kad ir jāizved atkritumi, līdz ar to šobrīd nodrošinām uzņēmuma operatīvo darbību, lai Rīgā spētu izvest atkritumus, ja tiesa KP lēmumu atzīst par prettiesisku," skaidroja Levics.

"Tīrīga" joprojām ir gatava sadarboties ar KP, lai sniegtu visu nepieciešamo informāciju, kā arī veiktu uzlabojumus uzņēmuma darbībā, kas noņemtu iestādes bažas par konkurences ierobežošanu.

"Mēs esam plānojuši veikt investīcijas daudzu desmitu miljonu eiro apmērā, lai Rīgā būtu moderna un mūsdienu prasībām atbilstoša atkritumu apsaimniekošanas sistēma, kas ļauj Latvijai sasniegt Eiropas noteiktos mērķus šķiroto atkritumu jomā. Šobrīd, apturot uzņēmuma darbu, ir skaidrs, ka paliksim esošajā situācijā - redzot notiekošo, nebūs uzņēmumi, kas vēlēsies investēt sistēmas izveidē," sacīja Levics. 

Vienlaikus "Tīrīga" uzsver, ka joprojām nav saņēmusi informāciju no Rīgas pilsētas pašvaldības, kas juridiski uzliktu pienākumu pārtraukt koncesijas līgumā esošās saistības par atkritumu izvešanu pēc 14.septembra.

"Ir izveidojusies neiedomājama situācija tiesiskā valstī - pēc uzvarēta iepirkuma un pilnībā izietas publiskās-privātās partnerības saskaņošanas procedūras uzņēmumiem neļauj realizēt iegūtās tiesības. Ir saprotams, ka esošā situācija ir lieliska politiskās retorikas platforma, tomēr publiskajās debatēs izskanējušie viedokļi par tiesību normu neievērošanu, ir graujošs signāls ne tikai uzņēmumiem, bet sabiedrībai kopumā," norādīja Levics.         

"Tīrīga" aicina valsti un pašvaldību rīkoties juridiski korekti, lai situācijas iznākums nebūtu gadiem ilgas tiesvedības. 

Kā ziņots, vairāki politiķi šonedēļ publiski pauda nepieciešamību labot Atkritumu apsaimniekošanas likumu, atsakoties no tajā iekļautās iespējas ļaut pašvaldībai nodot atkritumu saimniecību vienam uzņēmumam uz laiku līdz 20 gadiem.

Valdība trešdien ārkārtas sēdē atbalstīja VARAM sagatavoto rīkojuma projektu par ārkārtējās situācijas izsludināšanu atkritumu apsaimniekošanā Rīgā. Ar valdības rīkojumu Rīgas domei uzlikts par pienākumu vienoties ar tiem komersantiem, kas apliecinājuši gatavību nodrošināt sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, par pakalpojumu sniegšanas turpināšanu no 15.septembra, ievērojot visus tos administratīvos un finansiālos nosacījumus, balstoties uz kuriem jau patlaban ir noslēgti līgumi starp esošajiem komersantiem, pašvaldību un Rīgas atkritumu radītājiem, proti, Rīgas iedzīvotājiem un juridiskām personām. 

Tāpat tiek uzdots līdz 13.septembrim izsludināt un noslēgt sarunu procedūru, lai nodrošinātu sadzīves atkritumu apsaimniekošanu tajā Rīgas pilsētas administratīvās teritorijas daļā, kurā, komersanti nav gatavi nodrošināt pakalpojumu sniegšanu pēc 14.septembra. 

Tas nozīmē, ka sarunu procedūra jāveic par teritoriju, kas aptver aptuveni 12% Rīgas. Sarunu procedūras pretendentiem izvirzītās prasības un arī procedūras rezultāts ir jāsaskaņo ar VARAM. No tiem komersantiem, kuri nav gatavi turpināt darbu, domei jāpieprasa noslēgtie līgumi ar iedzīvotājiem, lai sarunu procedūra varētu tikt izsludināta balstoties uz tiem noteikumiem, uz kuriem līdz šim konkrētie apsaimniekotāji nodrošinājuši savu darbu. 

Vēl līdz 13.septembrim domei jānosaka atkritumu apsaimniekošanas tarifs, ka stāsies spēkā ar 15.septembri, kā arī no šī datuma jānodrošina sadzīves atkritumu apsaimniekošana neatkarīgi no tā, vai iedzīvotājiem ir vai nav noslēgts sadarbības līgums ar sarunu procedūras uzvarētāju.

Domei arī uzticēts nodrošināt, ka līdz līguma noslēgšanai ar sarunu procedūras rezultātā izvēlētajiem komersantiem iedzīvotājiem maksa par atkritumu apsaimniekošanu tiek piemērota atbilstoši faktiskajam apsaimniekotajam sadzīves atkritumu apjomam un saskaņā ar jauno apstiprināto maksu.

Ar rīkojumu tiek paredzēts uzlikt par pienākumu arī iedzīvotājiem līdz 10.oktobrim noslēgt līgumu par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu ar sarunu procedūras rezultātā izvēlētajiem komersantiem, norēķinus veicot par periodu no atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma saņemšanas brīža.

Vienlaikus Rīgas domei tiek uzlikts par pienākumu nodrošināt, ka iedzīvotājiem līdz 10.oktobrim netiek piemērota administratīvā atbildība par sadzīves atkritumu apsaimniekošanas līguma nenoslēgšanu, kā arī nodrošināt, ka iedzīvotājiem nekavējoties ir pieejama objektīva un pilnvērtīga informācija par kārtību, kādā tiks nodrošināta sadzīves atkritumu apsaimniekošana Rīgas teritorijā.

Rīkojums arī nosaka, ka par iespējamiem zaudējumiem, kas nodarīti fiziskajām un juridiskajām personām ar šo rīkojumu izsludinātās ārkārtējās situācijas pastāvēšanas laikā atbild Rīgas pilsētas pašvaldība.

Pēc vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (AP)  paustā, šīs situācijas izsludināšana ir vienīgais tiesiskais instruments, kā nodrošināt, ka Rīgā pēc 15.septembra ir likumisks atkritumu izvedējs. 

Jau ziņots, ka KP piemērojusi pagaidu noregulējumu, kas aizliedz AS "Tīrīga" slēgt līgumus ar iedzīvotājiem par atkritumu apsaimniekošanu pēc 15.septembra.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu