Pēc Konkurences padomes (KP) lēmuma par līguma apturēšanu ar “Tīrīga” par atkritumu apsaimniekošanu Rīgā ir sekojusi virkne darbību. Valdība ir izsludinājusi ārkārtas situāciju šajā jomā. Tāpat tiks izstrādātas izmaiņas regulējumā, kas neļautu turpmāk monopola izveidi atkritumu apsaimniekošanā. Lai runātu par šīs jomas aktuālajiem jautājumiem, uz raidījumu “Komforta zona” aicinājām KP padomes locekli Jāni Račko un Rīgas apkaimju alianses valdes locekli Māri Jansonu. Uz raidījumu tika aicināts gan Rīgas mērs, gan citi domes pārstāvji, gan arī “Tīrīga”, bet, aizbildinoties ar dažādiem iemesliem, neviens no šiem uzrunātajiem neatnāca.
Pilnu raidījuma ierakstu iespējams noskatīties šeit:
Apspriežot radušos krīzi galvaspilsētas atkritumu apsaimniekošanas jomā, biedrības “Rīgas apkaimju alianse” valdes loceklis Māris Jansons pauda viedokli, ka krīze īstenībā ir mākslīgi radīta.
“Faktiski strīds ir par to, kā interpretēt dažas likuma normas. Vieni juristi saka šādi, otri saka šādi. Un tāpēc mums ir krīze. Rīgas dome saka: jā, mēs esam gatavi izvest atkritumus, atkritumu apsaimniekotāji arī gatavi izvest,” stāstīja Jansons.
Pēc aktīvista domām, galvenais monopola drauds ir tas, ka monopoluzņēmums var nekontrolēti uzstādīt savus, patērētājiem, iespējams, neizdevīgos noteikumus.
“Ja izveido monopolu, pēc pieciem gadiem atnāk monopolists un saka: mūsu juristi ir interpretējuši tā to normu, mēs nevaram vairs izvest. Viņiem [“Tīrīga”] viss ir, izņemot - nav juridiskā pamatojuma, lai strādātu. Jo tad tur valdība var pieņemt ārkārtas stāvokli vai nē, Rīgas dome var izstiepties vai sarauties, bet atkritumus neviens neizved, jo ir viens monopolists, kas var diktēt noteikumus. Tas ir tas, pret ko mēs iestājamies. No labas pārvaldības viedokļa tas ir ļoti slikti,” pārliecināts Māris Jansons.