Ja jums šķiet, ka dzīve ir pārāk vienmuļa un rutīnas ritenis dzen depresijā, pamēģiniet noīrēt dzīvokli un būs interesanti - jautrībai sekos histērija, ko nomainīs izmisums. Lai gan pēc ekspertu vērtējuma tikai ap 20% mājsaimniecību var paņemt kredītu, lai nopirktu mājokli, un tas nozīmē, ka ievērojams skaits cilvēku īrē mājokli, valsts nesteidz risināt īres tirgus samilzušās problēmas. Mājokļu, tostarp īres, pieejamība valdībai būtu jāizvirza risināmo uzdevumu priekšgalā – pretējā gadījumā varam nonākt situācijā, kad būs apdraudētas cilvēka pamattiesības uz jumtu virs galvas.
Vairāk nekā ceturtdaļgadsimtu vecs, realitātei neatbilstošs īres likums; valsts un pašvaldības izvirzītas nesamērīgas prasības attīstītājam, kas vēlas būvēt jaunus īres namus; valsts atbalsta programmas ( tādas ir lielā daļā Eiropas valstu) trūkums; ilgtermiņa bankas aizdevumu nepieejamība privātiem investoriem. Tās ir tikai dažas no problēmām, kas bremzē īres tirgus attīstību jau daudzu gadu garumā.
Papildu spriedzi tā jau neveselīgajā ilgtermiņa īres tirgū rada iekšējā migrācija (pārcelšanās no laukiem uz pilsētām), ārzemju studenti un viesstrādnieki, kas dzīvokļus izķer "kā karstus pīrādziņus", uz tūristiem orientētais īstermiņa īres piedāvājums.
Īres mājokli mūsdienās vairs nevajadzētu uzskatīt par tādu kā piespiedu sociālo spieķi – visur Eiropā īre ir apzināta dzīves telpas izvēle. Tomēr pie mums mājokļa īres cenas salīdzinot ar oficiālo vidējo algu valstī ir neadekvāti augstas. Tiek uzskatīts, ka maksimālā summa, ko vajadzētu atdot par mājokli, ieskaitot komunālos maksājumus, nedrīkst pārsniegt 30% no ienākumiem. Tas nozīmē, ka cilvēkam, kurš grib noīrēt lētā gala divistabu dzīvokli, algai jāpārsniedz 1000 eiro uz rokas.