Savukārt, ko varam darīt paši pēc savas iniciatīvas, ir meža sakopšana, proti, talkas. Eksperts piebilst, ka meža sakopšanai nevajadzētu aprauties tikai ar pavasara talku sākumu, bet tās var un vajag organizēt arī ikdienā. Un, protams, svarīgi ir ievērot arī "etiķeti" viesojoties pie dabas krūts - nepiemēslo un savāc aiz sevis.
"Katram cilvēkam ir jāsāk ar sevi un tad arī meža sakopšana kļūs par ieradumu. Manuprāt, cilvēks, kurš reiz mežu ir sakopis, to nekad nemēslos," iesaka pētnieks.
Runājot par bērnu iesaistīšanu meža sakopšanā un, plašākā izpratnē, meža veselības uzlabošanā, ir jāsāk ar skolotāju izglītošanu. "Skolotājs vai, plašāk, pedagogs ir tas, kurš veido Latvijas nākotnes sabiedrību. Katram skolotājam ir jāzina, kas Latvijā ir mežs un kāda milzīga nozīme mūsu valstī ir mežsaimniecībai. Tās nozīme ir ne tikai nacionāla, bet arī globāla – tieši meži un tajos augošie koki būs tas apstāklis, kam pateicoties, mēs varēsim ierobežot vai pat mazināt klimata pārmaiņu efektu," stāsta pētnieks Jurģis Jansons.
Galvenais aspekts, kā koki spēj iesaistīties globālās sasilšanas seku mazināšanā, ir siltumnīcas efekta radītāja, ogļskābās gāzes, apmaiņa pret koksni - intensīvi audzētos mežos koki augot uzņem no gaisa oglekli, ražojot koksni un izdalot skābekli. "Jaunas, augošas mežaudzes ir mūsdienu svarīgākā rūpnīca – tieši jaunībā un brieduma gados kokiem ir vislielākais koksnes jeb biomasas pieaugums – tāpat, ka cilvēkiem. Tādēļ meža audzēšana ir visādi jāveicina un jāatbalsta, nevis jākritizē un jāierobežo.
Viens skolotājs, kurš neizprot, ar ko meža ciršana atšķiras no izciršanas vai ar ko mežsaimniecība atšķiras no resursu ieguves, manuprāt, var samaitāt ne tikai veselu klasi bērnu, bet arī viņu vecākus un citus nekritiski domājošus tuviniekus.
Tādēļ arī meža zinātnieki labprāt piedalās meža nozares veidotajos komunikācijas pasākumos tieši skolu pedagogiem," skaidro mežzinātnes institūta "Silava" vadošais pētnieks. "Skolotāju atsaucība šīm zināšanām ir lieliska, jo mūsu pedagogi ir ļoti gudri. Bet informācija un līdz ar to arī izpratne par mežsaimniecību mūsu cilvēkiem ne vienmēr ir pietiekoša".
*Sadarbībā ar Meža attīstības fondu