Maskavas dārzs (pirms kara Latgales dārzs) ir kaut kas starp mežu un gatavu parku, tāpēc tur var doties, ja mežs nav pa rokai vai no tā ir bail, bet gribās redzēt kokus, bites, putnus un biezas koku lapotnes. Nebūt nav jābaidās no dārza nosaukuma vai rajona, kurā tas atrodas, jo šī vieta ir īsta miera sala, idille, kuru pagaidām pārāk skarbi nav papostījušas dārznieka šķēres un parku revitalizētāju betons. Maskavas dārzs ir lielisks. Ja tas būtu atļauts, un vecāki man būtu teikuši: “dzīvo dēliņ maskačkā”, es tur uzceltu telti un tik vienā mierā dzīvotu nost.
Šo nedaudz rupjo meža raksturu Maskavas dārzs, visticamāk, ir ieguvis pateicoties diviem iemesliem: rajona, kurā tas atrodas, jo pusei Rīgas iedzīvotāju no tā ir bail, un Otrā pasaules kara dēļ, kas dārza izbūves darbus atstāja pusratā. Tiesa, ņemot vērā straujo pilsētas centra paplašināšanos arī Maskavas forštates virzienā, domāju, ka arī Maskavas dārzu drīz piemeklēs Ziedoņdārza liktenis un tajā uzradīsies strūklakas un krāšņas puķu dobes, basketbola un bērnu rotaļu laukumi, kas izklāti ar kritieniem drošu segumu, tualetes, pievilkšanās stieņi un daudzi citi visdažādākajiem nodomiem un izklaides mērķiem apsēstiem cilvēkiem iekārojami objekti.
Kamēr Maskava vēl nav piešķīrusi brangus līdzekļus parka atjaunošanai, ir vērts to apstaigāt. Īpaši tagad, kad Maskavas dārzs velk mugurā rudens drēbju kārtu, tomēr saulainajās dienās vēl glabā kaut ko no vasaras bezrūpības. Tieši tādā dienā, darbdienas rītā uz parku devos arī es, tomēr šoreiz – pētnieciskos nolūkos nevis pasēdēt zem koka, lai neko nedarītu.
Maskavas dārza dzimšana
Maskavas dārza tēvs ir zināmais dārzu un parku mākslinieks, Rīgas dārzu direktors Andrejs Zeidaks (1874 -1964), kurš Rīgā radīja arī tādus parkus kā Ziedoņdārzs, Miera dārzs u.c. Darbi pie parka izveides dārzniecības teritorijā sākās 1937. gadā, Zeidakam bruņojoties ar varenu vērienu un plāniem, kas gan aprāvās, sākoties Otrajam pasaules karam. Tieši tas ir iemesls, kāpēc Maskavas dārzā mēs šodien neredzam Zeidaka plānoto strūklaku ar ūdens baseinu 16 metru diametrā un koncertlaukumu ar mūzikas estrādi.