“Mežs - tā ir dzīva ekosistēma, ko jāmācās izprast,” saka Jansons, “bieži vien cilvēki satraucas par nozāģētiem kokiem, taču jāsaprot, ka nozāģēto koku vietā augs jauni un vieta tukša nepaliks. Mēs neesam tropos, kur koka nozāģēšana izraisa augsnes izskalošanos un citas ilgtermiņa sekas - mēs dzīvojam mežu zonā. Pat neko nedarot, pēc kāda laika jebkurā vietā ieviesīsies mežs, nevis veidosies tuksnesis.”
Eksperts uzsver, ka nav grandiozu risku, kas varētu novest pie neatgriezeniskas mežu bojāejas Latvijas teritorijā. Tiesa, mēs kā sabiedrība varam darīt daudz, lai veicinātu meža atjaunošanos, augšanu un veselību. Šai jomai veltīta vesela zinātne - mežzinātne, kas pēta meža ekosistēmu un veidus, kā cilvēks to var labvēlīgi ietekmēt.
Vaicāts, kas ir lielākais izaicinājums, ar ko mežzinātnieki mūsdienās sastopas, pētnieks nosauc cilvēku informēšanu par mežu. “Jāatzīst, ka teju vai visiem ir viedoklis par mežiem, taču tas var būt ļoti nepilnīgs un reizēm pat aplams. Tādēļ sabiedrība jāizglīto par meža uzbūvi un īpatnībām. Jāmāca cilvēki saprast, ka, piemēram, tas, kas notiek ar viņu piemājas koku, teiksim, kāda slimība, nav attiecināms uz visiem Latvijas mežiem,” tā Jansons.
Cits izaicinājums ir izpratnes veicināšana par oglekļa piesaisti. “Mežs oglekli glabā augsnē un kokos. Ja daļu no šiem kokiem izņemam no mežā ārā, un, teiksim, izveidojam kārtīgu guļbūvi, tad šis ogleklis, kas glabājas kokos, nekur nepazūd vēl nākamos simts līdz divsimts gadus.