Šodienas redaktors:
Oļesja Garjutkina
Iesūti ziņu!

Video: Latvijā novērota īpatnēja un tikai nesen izskaidrota optiska parādība (4)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Ekrānuzņēmums

Naktī uz 28. septembri Latvijā novērota optiska parādība (angliski "STEVE" - Strong Thermal Emission Velocity Enhancement; latviski tai nosaukuma vēl nav), vēsta meteorologs Toms Bricis.

Parādība cilvēcei bija zināma jau sen, bet izskaidrota tā tikai 2016. gadā. Būtībā tas ir gaismas stars, kas rodas tālāk uz dienvidiem no ziemeļblāzmas loka. To veido ap 3000 grādu karsta plazmas strūkla un atšķirībā no ziemeļblāzmas stariem, kas kustas ātri un ir dinamiski, "STEVE" kustība ar aci tikpat kā nav manāma un tas ilgst 20-30 minūtes, dažkārt pat stundu.

Stars, visticamāk, bija redzams visā Latvijā, jo tas atrodas ap 450 kilometru augstumā. Tas nofotografēts arī Igaunijā, netālu no Tartu.

Ziemeļblāzmu pētnieki "STEVE" raksturo kā ne pārāk retu parādību, taču, tā kā tā novērojama lielākoties kopā ar ziemeļblāzmām, Latvijā tā drīzāk saucama par retu vai ļoti retu, jo mēs atrodamies tālu no Polārā loka, kur ziemeļblāzmas ir gandrīz ik nakti.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu