Sods – tā nav atriebība, bet gan pēdējā iespēja noziedzniekam atgriezties sabiedrībā. Projekta mērķis ir saprast, vai ir iespējams novērst recidīva iespējamību cilvēkiem, kas notiesāti par īpaši smagiem noziegumiem. Projekta “Neredzamais cietumā” gaitā portāls TVNET stāsta gan par dzīvi cietumā, gan par cietuma iemītniekiem, gan par to, kā šodien izskatās Latvijas ieslodzījuma vietas.
Kopš 2008.gada Latvijā ir slēgti trīs cietumi. Vēl vairāki cietumi tika apvienoti – Matīsa cietums un Rīgas centrālcietums, kā arī Daugavpils cietums un Grīvas cietums.
Šogad Latvijā tika slēgta vēl viena ieslodzījuma vieta – Brasas cietums – kurā sodu izcieta par smagiem noziegumiem notiesātie.
Šobrīd Latvijā darbojas deviņas ieslodzījuma vietas. Divi no šiem cietumiem atrodas Rīgā – Centrālcietums un Iļģuciema sieviešu cietums. Visu ieslodzījuma vietu uzturēšanai nepieciešams arvien vairāk naudas.
Ieslodzīto skaits Latvijā katru gadu samazinās. Šobrīd cietumos valstī atrodas 3417 cilvēki. Salīdzinājumam – pirms desmit gadiem cietumos atradās 7055 cilvēki.
Mūža ieslodzījums Latvijā piespriests 62 cilvēkiem.
Latvijā uz mūžu notiesātie pēc 20 gadu pavadīšanas cietumā var lūgt apžēlošanu Valsts prezidentam, bet pēc 25 gadiem viņi var pretendēt uz nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu. Līdz šim neviens uz mūžu notiesātais priekšlaicīgi nav ticis atbrīvots.
Viena ieslodzītajā uzturēšana Latvijā 2018.gadā izmaksāja 40,93 eiro dienā. Šajā summā ietilpst dažādi izdevumi – sākot ar izdevumiem pārtikai un beidzot ar cietuma telpu uzturēšanu. Uzturēšanas tēriņu pieaugumu var veicināt arī dažādi citi faktori, kā, piemēram, inflācija, elektroenerģijas cenu kāpums, personāla atalgojuma pieaugums.