Klāt jau atkal piektdiena un raidījuma «Pasaule kabatā» jaunā sērija. Šajā nedēļā TVNET studijā viesojās Baltijas drošības fonda prezidents Olevs Nikers. Kopā ar Olevu apspriedām jautājumus par Donalda Trampa iespējamo impīčmentu saistībā ar viņa un Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska telefona sarunu, Eiropas Padomes parlamentārās asamblejas rudens sesiju un Krievijai atdotās balsstiesības, kā arī Francijas prezidenta Žaka Širaka nāvi. Telefonintervijā komentāru sniedza arī politologs Mārtiņš Hiršs.
02:24: Donalda Trampa iespējamais impīčments
13:43: Francijas bijušā prezidenta Žaka Širaka nāve
25:32: Eiropas Padomes parlamentārās asamblejas rudens sesija un Krievijai atdotās balsstiesības
Spilgtākās raidījumā paustās domas
Donalda Trampa iespējamais impīčments
Hipotētiskais Trampa impīčmenta scenārijs varētu sākties ar likumdošanu ASV Pārstāvju palātā, kura tiek virzīta tālāk uz republikāņu kontrolēto Senātu. Savukārt republikāņi, kuriem šajā brīdī vajadzētu šādu likumdošanu bloķēt, nestājas ceļā. Raidījuma viesis - Baltijas drošības foruma prezidents Olevs Nikers arī apgalvo, ka Tramps, visticamāk, nedarītu kā prezidents Ričards Niksons un pats krīzes priekšā neatkāptos.
«Šādā situācijā notiks balsošana, kuras ietvaros republikāņiem vienkārši vajadzēs sašķelties,»
pauž Nikers.
Politologs Mārtiņš Hiršs telefonintervijā norāda, ka šāda šķelšanās varētu notikt brīdī, kad republikāņi sapratīs, ka nākamajās vēlēšanās var zaudēt tāpēc, ka atbalsta Trampu. Tas varētu notikt tad, ja viņi redzētu, ka vēlētāju atbalsts Trampam sāk samazināties. Pagaidām tas nenotiek un neizskatās, ka kompromitējošie materiāli par Trampa un Zelenska telefonsarunu varētu kaut ko mainīt.
Šim Hirša apgalvojumam piekrīt arī Nikers. Viņš norāda: ja republikāņi turpinātu atbalstīt Trampu par spīti neapgāžamiem pierādījumiem par ASV konstitūcijas pārkāpumiem un Trampa neadekvātajām reakcijām, tad tie zaudētu to sabiedrības uzticību, kuru ieguva brīdī, kad nostājās pret prezidentu Niksonu Votergeitas skandāla ietvaros. Tas ir būtiski, jo tajā laikā republikāņi pierādīja, ka viņiem svarīgāka ir konstitūcija, nevis prezidenta personība, kura ir nonākusi pretrunā ar valsts pamatprincipiem.