52 % Latvijas teritorijas klāj meži. Tas ierindo Latviju Eiropas vismežaināko valstu vidū. Koksne ir viens no nozīmīgākajiem resursiem Latvijas tautsaimniecībā. Mežsaimnieki un meža zinātnieki uzskata: ik pa laikam koki mežā ir jācērt. Savukārt dabas aizstāvji, lai arī neiebilst pret koksnes ieguvi, tomēr uzskata, ka mežsaimniecībai jābūt atbildīgākai.
Sakopts mežs ir produktīvs mežs
Koksnes ieguve Latvijā vienmēr ir bijusi jūtīga tēma. Kamēr vieni aplūko šī dabas resursa ieguvi saimnieciski, citi vairāk raugās uz to, kādu ietekmi koku ciršana atstāj uz dabu.
Saimnieciskie dati rāda, ka koksnes ieguve ir ienesīga lieta. Saskaņā ar Zemkopības ministrijas datiem, 2018. gadā izcirstais koksnes apjoms ir 12,86 miljonu kubikmetru koksnes.
Koksnes un tās izstrādājumu eksports no Latvijas pērnajā gadā pārsniedza divus miljardus eiro. Līdz ar to tas ir ļoti nozīmīgs resurss tautsaimniecībai.
Lai mežs dotu cilvēkam labumu arī turpmāk, tas ir jākopj un jāatjauno, uzskata mežsaimnieki un meža zinātnieki.
“Vienā brīdī tie meži, protams, iet bojā. Ekosistēmā tas jau ir tāds normāls process, ka kaut kas mirst un kaut kas nāk vietā. Ja tā cilvēka nebūtu, tas mežs jau būtu tāpat.
Tikai jautājums ir, vai viņa izmantošana mums nāk par labu vai nenāk par labu.
Nu šajā gadījumā, ja mēs tos mežus gribam redzēt kvalitatīvus un cilvēcei noderīgus, tad viņi arī ir jāatjauno pēc noteikta laika,” skaidro Latvijas meža īpašnieku biedrības izpilddirektors projektu jautājumos Mārtiņš Ailts.