“Vienīgas veids, kādā es redzu to notiekam, ir ja viņa [Tūnberga] balvu dalītu ar kādu, līdzīgi kā tas bija ar Malalu. [Pakistānas izglītības tiesību aktīvisti Malalu Jusafzu, kura 17 gadu vecumā 2014.gadā bija viena no Nobela miera prēmijas saņēmējām],” norāda Urdāls.
Norvēģu vēsturnieks Asle Svēns, kurš sarakstījis vairākas grāmatas par Nobela prēmiju, ir līdzīgās domās.
“Protams, viņa tagad ir starptautiska zvaigzne, kurai ir konflikts ar Donaldu Trampu un kura pasaules uzmanību klimata problēmām ir pievērusi labāk par ikvienu citu. Tomēr pret viņas kandidatūru runā tas, ka viņai ir tikai 16 gadi,” norāda Svēns. Viņš uzsver, ka būs ļoti pārsteigts, ja Grēta Nobela prēmiju tomēr iegūs.
Savukārt Stokholmas Starptautiskā Miera pētījumu institūta (SIPRI) direktors Dans Smits pauž viedokli, ka Tūnberga ir jāuzskata par reālu un nopietnu pretendentu uz prestižās balvas saņemšanu.
“Es uzskatu, ka tas, ko viņa ir paveikusi pēdējā gada laikā, ir kas ārkārtējs,” norāda eksperts. Es uzskatu, ka klimata pārmaiņas ir jautājums, kas ir cieši saistīts ar drošību un mieru.”
Eksperti par reālu Nobela miera prēmijas laureātu uzskata Etiopijas premjerministru Abī Ahmedu par viņa lomu Etiopijas un Eritrejas konflikta noregulēšanā. Tāpat kā reāli pretendenti uz balvas saņemšanu ir arī preses organizācijas “Reportieri bez robežām” (RSF) un Žurnālistu aizsardzības komiteja (CPJ) , kā arī ANO bēgļu aģentūra (UNHCR).
Nobela miera prēmijas saņemšanai šogad tika izvirzīta 301 persona un organizācija.
Pagājušajā gadā Nobela miera prēmija tika piešķirta Denisam Mukvegem un Nadijai Muradai par viņu centieniem panākt, lai seksuāla vardarbība netiek izmantota kā ierocis bruņotos konfliktos. Mukvege ir ārsts no Kongo Demokrātiskās Republikas, savukārt Murada ir cilvēktiesību aktīviste no Irākas.