Turcija ir uzsākusi jaunu militāru operāciju Sīrijā un daudzi analītiķi apgalvo, ka ASV ir «iedūrusi dunci mugurā» saviem kurdu sabiedrotajiem. Ko mēs varam secināt par aktuālo Turcijas, ASV un kurdu spēku attiecībās?
Kas ir noticis?
Trešdien, 9. oktobrī Turcijas bruņotie spēki un Sīrijas Nacionālā armija (Ankaras atbalstītie Sīrijas nemiernieku grupējumi) valsts ziemeļos sāka militāro operāciju pret Kurdistānas Strādnieku partijas (PKK) pozīcijām. Tai ir ticis sniegts nosaukums «Miera avots» un tā paredz atbrīvot Sīrijas ziemeļu robežu no teroristiskiem elementiem, kā arī izveidot buferzonu bēgļu koncentrēšanai. Šī jau ir trešā Turcijas īstenotā militārā intervence Sīrijas pilsoņu kara ietvaros. Pirmā ar nosaukumu - «Eifratas vairogs» notika 2016. gadā, bet otrā ar nosaukumu - «Olīvas zars» - 2018. gadā.
Operācija tika uzsākta pēc 7. oktobra Baltā nama paziņojuma, kurā tika teikts, ka Turcijai tiek sniegta brīvība ko tādu īstenot.
Tiesa gan, ASV uzsvēra, ka tās Sīrijas ziemeļos novietotie spēki operācijā neiesaistīsies un tai nebūs arī Vašingtonas politiskā atbalsta. Paziņojums tika izplatīts pēc Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana apgalvojuma, ka Turcijas pacietība ir galā un tā jau tuvākajās dienās uzsāks militāros manevrus. Par pacietību Erdogans runāja saistībā ar vēl augustā noslēgto vienošanos par jau minētās buferzonas izveidi. Toreiz tā palīdzēja novērst Turcijas uzbrukuma sākumu. Diemžēl dažādu viedokļu nesakritību dēļ, šo vienošanos ieviest dzīvē mierīgā ceļā tā arī nav izdevies.