Pabrika Morē teikto, kā paredzams, izmantoja Krievijas mediji un to sekotāji Latvijā. Latvijas krievu valodā rakstošais Portāls BB.lv (kādreizējais Vesti.lv) Pabrika teiktajam veltīja septiņus rakstus, Sputnik publicēja vairākus viedokļa rakstus, kas Latvijas valstij pārmet nacisma atbalstīšanu, radio Baltkom intervēja bijušo ārlietu ministru un Tautas Saskaņas partijas līderi Jāni Jurkānu, kura pausto pēc tam plaši tiražēja Krievijas mediji. Pabrika teikto pārpublicēja arī Russia Today un nosodīja Krievijas vēstniecība Latvijā. Simona Vīzentāla centrs, kas darbojas ebreju tiesību aizstāvībā, protestējot pret Pabrika teikto, nosūtījis vēstuli Latvijas vēstniecei Izraēlā.
Nekonsekvence un pagrieziens pa labi
Vēstures doktors un LU Vēstures institūta pētnieks Uldis Neiburgs Re:Check norāda, ka leģionāri, lai arī vairums mobilizēti piespiedu kārtā, cerēja atjaunot vismaz daļēju Lavijas suverenitāti, neielaist savā zemē karaspēku, kas 1940.gadā okupēja Latviju un represēja civiliedzīvotājus. Neiburgs pauž, ka viņu cīņu var saukt par varonīgu rīcību individuālā līmenī un šajā ziņā viņš Pabrika teiktajā pretrunu nesaskatot. Problēma drīzāk esot nekonsekvencē, jo līdz šim šāda skaidrojuma no valsts puses nav bijis. “Ir notikusi nevis viņu varonības atzīšana, bet drīzāk norobežošanās. Arī no Pabrika puses citus gadus, kad viņš ieņēma citus amatus,” saka Neiburgs.
Tajā pašā laikā vēsturnieks arī norāda, ka, lai gan nav iespējams noskaidrot, kādas īsti bijušas leģionāru politiskās simpātijas, karavīru diensagrāmatās un vēstulēs neparādās atbalsts Hitleram vai nacistiskajai ideoloģijai, kā to mēdz apgalvot Krievijas mediji. “Viss, ko varēja darīt, lai neatgrieztos otrreizēja Padomju Savienības okupācija, viss, ko varēja darīt, tajā skaitā sadarboties ar vāciešiem, bija labāk nekā nedarīt neko,” Neiburgs skaidro leģionāru motivāciju.