Kamēr augstāki izdevumi par medicīnas pakalpojumiem un darba tirgus īpatnības var tikt skatītas ciešā saistībā ar aptaukošanos, netiešā viedā var tikt ietekmētas arī jomas, par ko cilvēki parasti pat neiedomājas.
Ar aptaukošanos saistītās problēmas
Daži pētnieki iepriekš veiktajos darbos ir norādījuši, ka visā pasaulē aptaukošanās problēma ir radījusi lielāku pieprasījumu pēc ēdiena ražošanas un patēriņa. Tas, savukārt, ir atstājis ietekmi arī uz siltumnīcas efektu jeb ēdiena ražošanas laikā radīto gaisa piesārņojumu (vairāk kaitīgie izmeši atmosfērā, vairāk plastmasas iepakojumi, vairāk nepieciešams transports, kam produktus nogādāt līdz veikaliem).
Runājot par transportu – tas var izklausīties pat ļoti banāli, bet – jo smagāki ir pasažieri, jo lielākas ir viņu transportēšanas izmaksas no punkta A uz punktu B, jo transportlīdzeklim ir nepieciešams patērēt vairāk degvielas. OECD iepriekš veiktā pētījumā aprēķināja, ka cilvēku svara vidējais samazinājums ik gadus novērstu vismaz desmit miljonus tonnu oglekļa izmešu nonākšanu atmosfērā.
Nav svarīgi, kādā griezumā skatīties uz šo problēmu. Svarīgi ir cīnīties pret to. Gandrīz visām 52 OECD valstīm, kas analizētas 2019. gada pētījumā, ir savs nacionālā līmeņa rīcības plāns, kā cīnīties pret neveselīgu uzturu un uz fizisko nodarbību skaita palielināšanu.
Šo plānu vidū galvenokārt ir vērojama koncentrēšanās uz to, kā nodrošināt cilvēkiem atbilstošu informāciju, kā arī atsevišķa nodokļu politika, kā piemēram, papildu nodokļi dzērieniem un ēdieniem, kas satur cukuru, kā arī reklāmu aizliegumi īpaši kaitīgai pārtikai.
“Dažos gadījumos ir ierobežojumi, kas “darbojas uz papīra”, taču reālajā dzīvē ar šo formu ieviešanu tik labi nesekmējas. Citos gadījumos ir problēmas, ko izraisa ierobežoti resursi,” teikts OECD pētījumā.
Runājot kopumā, OECD norāda, ka investīcijas cilvēku veselības un uztura jomā var izrādīties ļoti ienesīga nozare. Aprēķināts, ka katrs viens eiro, kas ieguldīts aptaukošanās apkarošanā, vidējā un ilgtermiņā var atmaksāties pat par piecām līdz sešām reizēm.