26. septembrī LR Saeima apstiprināja valdībā akceptēto Nacionālās drošības koncepciju, kura vēlāk kalpos par pamatu Nacionālās drošības plāna izstrādei. Šajā koncepcijā ir aplūkota informācija par dažādiem draudiem, kuri būtu jāņem vērā mūsu valstij. Kā piemērus var minēt gan bruņotu uzbrukumu, gan kiberuzbrukumu, gan teroraktus, gan enerģijas drošību un daudzas citas tēmas. Vairāk pastāstīt par koncepcijā ietverto informāciju un valsts drošību kopumā portāls TVNET aicināja Valsts prezidenta nacionālās drošības padomnieku un Nacionālās drošības padomes sekretāru Jāni Kažociņu.
Informācijai – Latvijas nacionālās drošības plānošana
Pamatojoties uz LR Nacionālās drošības likumu, Satversmes aizsardzības birojs (SAB) ne retāk kā reizi četros gados sagatavo valsts apdraudējuma analīzi. Pēc tam uz šīs analīzes pamata top Nacionālās drošības koncepcija, kuru sagatavo Ministru kabinets. Pēc tam tiek sagatavota militāro draudu analīze, kuru veido Militārās izlūkošanas un drošības dienests, no kuras tiek izveidota arī valsts aizsardzības koncepcija (sagatavo Aizsardzības ministrija). Tālākais solis ir Nacionālās drošības plāns un Nacionālās aizsardzības plāns. Noslēgumā tiek izveidots Valsts aizsardzības operatīvais plāns (Jānis Kažociņš gan uzsver, ka tas nav pats galīgais dokuments).
Līdz ar to Nacionālajā drošības koncepcijā ir iekļauts salīdzinoši vispārīgs skatījums par aktuālajām valsts drošības problēmām. Tajā ir iekļauti stratēģiskie pamatprincipi, kurus ir nepieciešams ņemt vērā, izstrādājot jaunus politikas plānošanas dokumentus, tiesību aktus un rīcības plānus nacionālās drošības jomā.
Ja aplūkojam jauno Nacionālās drošības koncepciju, kādas galvenās izmaiņas varat nosaukt?
Šajā drošības koncepcijā mēs esam sākuši skatīties uz visaptverošās valsts aizsardzības sistēmas ieviešanu.