No 14. līdz 22. oktobrim Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes (SZF) telpās norisinājās Jeruzalemes Ebreju universitātes profesora Arjes Marselo Kacoviča vieslekciju cikls «Ievads Izraēlas ārpolitikā». Tā ietvaros Izraēlā dzīvojošais profesors studentiem stāstīja par galvenajiem Izraēlas ārpolitikas virzītājspēkiem, tās attiecībām ar pasauli un miera meklējumiem ar palestīniešiem. Vēloties noskaidrot vairāk par profesora pieredzi Izraēlā un tās lomu Tuvajos Austrumos, portāls TVNET aicināja viņu uz interviju.
Profesors Arje Marselo Kacovičs ir speciālists politikas zinātnes nozarē, kura ir kļuvusi par ļoti populāru studentu izvēli visā pasaulē, – starptautiskajās attiecībās. Latvijā starptautiskās attiecības kā zinātne pārsvarā ienākušas caur trīs augstākās izglītības iestādēm – Rīgas Stradiņa universitāti, Latvijas Universitāti un Rīgas Juridisko augstskolu. Tomēr atšķirībā no Latvijā esošā uzsvara uz Eiropas Savienības, Krievijas, Austrumeiropas un ASV problemātiku, Kacovičs ir ļoti iedziļinājies Izraēlas un Palestīnas konflikta jautājumos.
Lai gan pats pētnieks ir piedzimis Argentīnā un nāk no Latīņamerikas reģiona, tomēr viņš jūtas pilnībā piederīgs savai pašreizējai mājvietai – Izraēlai. Kacovičs ir arī piedzīvojis tādus vērā ņemamus Izraēlas politiskus notikumus kā otrā intifada un Izraēlas intervence Libānā 1982. gadā.
Uzziņai - otrā intifada
No 2000. gada 28. septembra līdz 2005. gada 8. februārim Izraēlā norisinājās masveida palestīniešu sacelšanās, kuras ietvaros dzīvību zaudēja vairāki tūkstoši cilvēku. Intifadu izraisīja tajā laikā notiekošā stagnēšana Izraēlas un Palestīnas miera procesā, bet katalizators bija toreizējā Izraēlas premjerministra Ariela Šarona Tempļa kalna apciemojums Jeruzalemē (palestīnieši to redzēja kā ļoti provokatīvu gājienu).
Intifadu raksturoja daudzi palestīniešu rīkoti terora akti uz kuriem asi atbildēja Izraēlas valdība. Tieši šī notikuma rezultātā starp Palestīnas Rietumkrasta teritoriju un Izraēlas teritoriju tika uzbūvēta aizsargbarjera. Tāpat Izraēla pieņēma nebūt ne vieglo lēmumu izvest savus spēkus no okupētā Gazas sektora.