Puse zemeslodes iedzīvotāju nav redzējuši pa īstam tumšas debesis, jo dzīvo pilsētās un to tuvumā. Nav redzējuši daudz zvaigžņu. Gaismas piesārņojums aizvien vairāk uztrauc ne vien dabas zinātniekus un astronomus, bet arī vides veselības speciālistus. Pētījumi pasaulē apliecina, ka nenodziestošajam nakts apgaismojumam ir būtiski negatīva ietekme uz pilsētnieku veselību – imunitāti, bioķīmiskajiem procesiem, miegu, psihisko veselību, emocionālo labsajūtu. Būtiski - arī uz satiksmes drošību. Latvijā mākslīgā apgaismojuma ietekme tikpat kā nav analizēta.
Vai esat pamanījuši, ka vēlu vakarā, attālinoties no pilsētas, zvaigžņu kļūst aizvien vairāk? Izrādās, ka vēlos rudeņos pilnīgi tumšās, skaidrās debesīs var saskatīt tūkstošiem zvaigžņu.
Un rudens tumšie vakari ārpus Rīgas bez debilizējošajiem reklāmu zibšņiem nebūt nav depresīvi vai garlaicīgi, gluži otrādi – rāmi, pārdomu pilni, spēcinoši.
Skaidrs, ka Rīgas gaismas nevar salīdzināt ar Pekinas, Šanhajas, Ņujorkas vai Maskavas mākslīgajām ugunīm, kur digitālo reklāmas ekrānu uzplaiksnījumi pilnībā pakļauj savā varā. Tomēr arī Rīgā uz ēku fasādēm izvietoti 25 digitālie LED reklāmas ekrāni, un ir maz cerību, ka to skaits turpmākajos gados nepieaugs. Gaismas piesārņojums, kas kļūst aizvien intensīvāks, pēc speciālistu atzinuma, ir tēma, par kuru nopietni jārunā. Turklāt Latvijā likumdošana joprojām nekādi neregulē apgaismojuma intensitāti, kas faktiski ir uz reklāmas stendu izvietotāju un pašvaldību, kas saskaņo vides objektus, sirdsapziņas.
Lai gan mākslīgā gaisma ietekmē cilvēku veselību un satiksmes drošību, tomēr, piemēram, VAS “Ceļu satiksmes drošības direkcija” šai tēmai nav pievērsusi uzmanību, paļaujoties uz ceļu uzturētāju un iestāžu, kas izsniedz atļaujas reklāmu izvietošanai, kompetenci.