Zināms, ka sausus vēsturiskus faktus vislabāk papildina to cilvēku stāsti, kas piedalījušies vai bijuši klāt šīs vēstures tapšanā, tāpēc, turpinot savus klejojumus pa Rīgas ielām, rajoniem un parkiem, šoreiz es izmantoju nedaudz citādāku taktiku, proti, dodoties miermīlīgi “šturmēt” Pētersalas ielu un apkaimi, līdzi ņēmu divus gluži nejauši iepazītus, šajā miniatūrajā rajonā dzimušus un augušus vīrus, kas vēlīgi dalījās atmiņu stāstos par reiz dzīvības pilno apkaimi.
Drūms un rudenīgs svētdienas rīts. Sinoptiķi šoreiz nav stāstījuši pasakas, un bargs vējš steidz virs pilsētas pulcēt pelēku mākoņu gubas, kas tā vien gaida, lai varētu kārtīgi izmērcēt katru dzīvu dvēseli, kas uzdrošinājusies rudens svētdienā iziet no mājas, nevis svētdienas depresijas skavās sust zem segas un triecienā noskatīties kāda izklaidējoša seriāla visas piecas sezonas.
Tomēr nenobīstos un traušos lejā pa kāpnēm uz mājas pagalmu, kur mani jau gaida Mārtiņš – vīrs, ko nejauši iepazinu, smēķējot pagalmā, un kurš mani jau pirmajās pazīšanās minūtēs pārsteidza ar spilgtiem un pagalam interesantiem stāstiem par visnotaļ vēsturiskām un mani interesējošām lietām. Tieši tāpēc, kad uzzināju, ka Mārtiņš ir dzimis un audzis rajonā, kuram cauri ik dienu ar tramvaju biju braucis teju desmit gadus, mans un viņa liktenis tapa skaidrs – mums ir kopā jādodas klejojumos pa Mārtiņa dzimto, bet manis vien caur tramvaja stiklu novēroto Pētersalas apkaimi.
Trolejbusu galapunktā - Ganību dambja, Pulkveža Brieža ielas un Pētersalas ielas satikšanās vietā – mūs sagaida arī Mārtiņa brālis Einārs, kurš, lieki piebilst, arī dzimis un audzis turpat, tāpēc es nosalušajos un stīvajos pirkstos steidzu iekārtot diktofonu, jo zinu – stāstu un informācijas būs daudz.