Vairāk nekā divus mēnešus projekta “Neredzamais cietumā” ietvaros TVNET stāstīja par Latvijas cietumu ikdienu, īpašu uzmanību veltot uz mūžu notiesātajiem noziedzniekiem un viņu resocializācijai.
Lai runātu par notiesāto personu iekļaušanu sabiedrībā un citiem saistītiem jautājumiem, uz sarunu raidījumā “Komforta zona” aicinājām Ieslodzījuma vietu pārvaldes (IeVP) priekšnieci Ilonu Spuri, partijas “Nacionālā apvienība” (NA) ģenerālsekretāru Raivi Zeltīti un Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras docentu Artūru Utinānu.
Pilnu raidījuma ierakstu var noskatīties šeit (diskusija notika 01.11.2019):
Kāpēc resocializācija ir svarīga?
Pēc psihiatra Artūra Utināna domām, runāt par ieslodzīto iekļaušanu sabiedrībā ir svarīgi tāpēc, ka cilvēkiem pēc nonākšanas brīvībā ir grūti integrēties sabiedrībā dažādu domāšanas modeļu dēļ.
“Cilvēkam, kurš iziet ārā no apcietinājuma, ir izkritis ļoti liels iemaņu apjoms. Pirmkārt, viņš nav iemācījies daudz ko jaunu, kas pa šo laiku ir noticis sabiedrībā. Un, otrkārt, viņš ir aizmirsis daudz ko no vecajām iemaņām,” skaidroja eksperts.
Cits sarunas dalībnieks, NA ģenerālsekretārs Raivis Zeltīts, lai arī nav pret resocializāciju kā tādu, tomēr uzskata, ka noteiktos gadījumos bijušos ieslodzītos nav iespējams iemācīt dzīvot sabiedrībā.
“Tas ir svarīgi gadījumos, kad mēs runājam par maziem pārkāpumiem: sīkas zādzības, piemēram.