Iesūti ziņu!

Pusaudža istaba – viegli knifi nelielam budžetam

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Veidojot bērnistabas iekārtojumu, ir ko padomāt – bērni izaug tik ātri, un katrā vecumā vajadzības atšķiras, tāpēc istabas iekārtojumam ir jāmainās. Labas pārmaiņas ir pa kabatai ikvienam. IKEA interjera dizainere Elīna Grieze iesaka jau sākumā izvēlēties daudzfunkcionālas un pielāgojamas mēbeles, lai tās ik pēc pieciem gadiem nebūtu jāmaina, tikai mazliet jāpielāgo.

“Bērnistabai un pusaudža istabai ir šis tas kopīgs, piemēram, tām jābūt daudzfunkcionālām, ir jāatrod vieta dažādām mantām un ir vajadzīgs daudzveidīgs apgaismojums, taču galvenokārt telpas iekārtojumam jāsaskan ar tajā dzīvojošās personības būtību, pat tad, ja tā laika gaitā mainās. Mazuļa istabas interjeru parasti izvēlas vecāki, un šādā interjerā pats svarīgākais ir bērna drošība, savukārt pusaudzim viņa istaba ir viņa pasaule, un jaunieši paši vislabāk zina, kā jāizskatās viņu istabai. Šajā vecumā arī pieaug vajadzība pēc personiskās telpas vai savas vietas, jo īpaši, ja istaba jādala ar vēl kādu,” stāsta interjera dizainere Elīna Grieze. 

Interjera dizainere dalās ar dažām idejām, kā izmainīt iekārtojumu, lai telpa no bērnistabas pārtaptu pusaudža istabā, un kā to panākt, iztērējot pavisam nedaudz.

Gultas un galdi, kas tiek līdzi izaugsmei

Mēbelēm jābūt daudzfunkcionālām, pielāgojamām un regulējamām, lai tiktu līdzi augošo bērnu mainīgajām vajadzībām. Jau sākumā izvēlies mēbeles, kas, kā mēdzam teikt, “augs” līdz ar bērnu, un būs ergonomiskas. Tā var būt gulta, kuras garumu var mainīt, vai maināma augstuma galdi un krēsli, viegli saliekami skapīši, kam var pielikt plauktus vai papildu skapīšus, kam var mainīt durtiņas un rokturus, lai iekārtojums kļūtu mazāk bērnišķīgs. Veikalu sortimentā ir pieejamas bērnu gultas, kas piemērotas bērniem no 3 gadu līdz pusaudžu vecumam, jo tās var pagarināt līdz pat diviem metriem.

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Vieta izpausmei

Veidojot pusaudža istabas iekārtojumu, jaunietim jāļauj izpausties un eksperimentēt. Ļauj izmēģināt izteiksmīgas, košas vai tumšas krāsas, sienu asimetrisku krāsojumu un uzmanību piesaistošus ģeometriskos rakstus. Lietas, ar ko lepoties, piemēram, sacensību trofejas, var izlikt vaļējos plauktos, bet mājīgas noskaņas veidošanai kādu no svētku rotājumiem istabā var atstāt visu cauru gadu. Pie ziņojuma dēļa var piespraust fotogrāfijas, pastkartes vai iedvesmojošus attēlus. Atmiņu sienu ar attēliem var mainīt kaut ik dienu, izvēloties dažāda izmēra bilžu rāmjus un eksperimentēt arī ar rāmīšus krāsu.

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Sava vieta

Ja istabā jāsadzīvo vairākiem, katram kaut vai simboliski jānodala savs stūrītis. To var izdarīt, sadalot telpu ar skapi vai aizkariem. Savas telpas sajūtu var iegūt arī gultā ar baldahīnu. Lai istabas iemītniekiem nebūtu jāķīvējas par vietas sadalījumu, katram atvēlēto teritoriju var atzīmēt ar krāsām – nokrāsot var ne tikai sienas, bet arī skapi vai galdu.

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Mantu pārpilnība

Ieguldījums mēbelēs, ko bērni varēs lietot ilgus gadus, vienmēr atmaksājas. Kādreiz plaukts bija īstā vieta rotaļlietām, bet vēlākos gados – mācību grāmatām, somām vai nelielām hobija lietām, ko var salikt neuzkrītošās, baltās kastēs. Vietu uz rakstāmgalda var izbrīvēt, izmantojot sienas. Perforētais dēlis var būt daudz vairāk par ziņojumu dēli – tam var pielikt mazus plauktiņus, kastītes vai pakaramos, kur salikt dažādus sīkumus. Bērni stiepjas arī garumā un var aizsniegt arvien augstākus plauktus, tāpēc lietderīgi izmanto vietu pie sienas līdz pat griestiem. Vēl vairāk vietas sporta inventāram un citām hobija lietām – lielajās kastēs, kas maksā tikai pāris eiro, var salikt daudz mantu un paslēpt tās zem gultas.

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Apgaismojums darbam un mājīgumam

Pusaudža apdzīvotā istabā ar griestu lampu nepietiek. Grozāmas akcentējošās lampas labi izgaismos tieši vajadzīgo vietu, lai jaunietis varētu darboties pienācīgā gaismā. Ar noskaņas apgaismojumu var mainīt atmosfēru telpā. Istabā tikai jāatrod vieta kādai klusināta apgaismojuma lampai, spuldzei ar maināmu spilgtumu vai kaut lampiņu virtenēm un LED apgaismojuma sloksnēm, kas telpu izgaismo dažādās krāsās. Ja tavs pusaudzis mājasdarbus pilda ne tikai pie rakstāmgalda, bet varbūt kādreiz arī gultā, sagādā pārnēsājamo lampu, ko ar klipsi var piestiprināt pie plaukta vai pie lasāmās grāmatas. Tā ir viegla un maksā tikai dažus eiro.

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Vieta jautrībai

Pusaudža istabai jābūt gatavai ne tikai jaunieša ikdienas nodarbēm, bet arī draugu uzņemšanai. Jauniešu istabā sēdmēbeles ir daudznozīmīgs jēdziens, jo sēdēšanai var derēt arī mīkstais paklājs vai spilveni – galvenais ir laba kompānija. Istabu labi iekārtot tā, lai kādam no draugiem būtu ērti kādreiz palikt pa nakti un lai būtu viegli izbrīvēt vietu dejām, spēlēm vai citām aizraujošām nodarbēm.

Raksta foto
Foto: Publ;icitātes foto

Vieta mīļajam mājdzīvniekam

Arī lolojumdzīvnieks kādreiz var būt labākais draugs, un viņam vajag savu īpašo vietu istabā. Iespējams, uz grīdas jāizbrīvē vieta rotaļām vai jāatrod vieta lietām, kas dzīvnieciņam vajadzīgas ikdienā.

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu