Līdzīgi ir ar Krievijā radīto antivīrusa programmu Kaspersky Lab
Tā ilgus gadus plaši izmantota pasaulē. Bet 2017. gadā ASV aizliedza Kaspersky savās valsts iestādēs. Bija aizdomas, ka antivīruss izmantots slepenu dokumentu iegūšanai no ASV izlūkdienesta.
Šis notikums atbalsojās arī Eiropā. Eiropas Parlaments rezolūcijā aicina Eiropas Savienības iestādes izvērtēt programmu drošību un atteikties no “Kaspersky Lab”.
Latvijas iekšlietu ministrija pagājušajā gadā savām vajadzībām iepirka Kaspersky produktus, bet pēc tam esot saņēmusi signālus, ka tos lietot tomēr nevajadzētu un programmas nolēma neizmantot.
Abi produkti bez ierobežojumiem pieejami Latvijā
Huawei ir viens no galvenajiem partneriem 5G ieviešanā. Datorprogrammas “Kaspersky Lab” ir brīvi nopērkamas veikalos.
Aizsardzības ministrija, kas ir atbildīga par kiberdrošību, neuzskata, ka drošības riskus varētu novērst konkrētu produktu aizliegšana.
Jānis Garisons, Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs: "Redziet, ierakstot vienu nosaukumu, tas nebūt neatrisina problēmu, tas, ko gribēju uzsvērt, mēs faktiski mēģinām radīt šos te kritērijus, teiksim, jo manuprāt, ir svarīgi, kur dati tiek glabāti un šis ir viens no kritērijiem, kad dati tiek glabāti mums zināmā vietā, jo arī pašlaik Aizsardzības ministrija, veicot savus iepirkumus, ir kritēriji, ka mums ir jābūt kontrolei pār datiem un daudzas citas lietas, kas ir uzņēmuma patiesies labuma guvējs konkrētajam uzņēmumam – vai tas ir ES balsts vai NATO valsts, vai tas ir kādas trešās valsts, un daudziem šādiem kritērijiem drīzāk mēģinot nospraust rāmi."