Saeimas deputāti trešdien vakarā nespēj nonākt pie vienota redzējuma par to, kad pārtraukt plkst.9 sākto ārkārtas sēdi, kurā tiek izskatīta 2020.gada valsts budžeta pakete.
Saeimas deputāti sastrīdas par ārkārtas sēdes pārtraukšanu (8)
Piesakot kārtējo priekšlikumu izsludināt sēdes pārtraukumu, deputāts Ivars Zariņš (S) solīja, - ja koalīcija nepiekritīs izsludināt sēdes pārtraukumu, opozīcijas deputāti parūpēsies par to, lai sēdi, kas jau raksturojama kā farss, padarītu par vēl lielāku farsu.
Ja Saeimā ievilksies debates Par 2020 gada budžetu līdz pusnaktij, iesaku turēt kameras gaidīšanas režīmā. Gan kāds deputāts neizturēs un atkal tiks pie unikālas čučubildes. #saeima #Latvia #LATVIJA
— Jans Ikes (Jānis Lūciņš) (@JansIkes) November 13, 2019
Deputāts Raivis Dzintars (VL-TB/LNNK) uz to atbildēja, sakot - ja opozīcija nenodarbotos ar demagoģiju, sēdi varētu noslēgt laicīgi, to atsākot rīt. "Tā kā tas nenotiek, mēs esam spiesti strādāt ilgāk," teica Dzintars.
Ņems uz izturību. Viss loģiski. Ap 5 no rīta pat Gobzemam jau cīņas spars būs sarucis.
— Ivars Lipskis (@IvarsLipskis) November 13, 2019
"Attīstībai/Par!" frakcijas priekšsēdētājs Daniels Pavļuts negatīvi novērtēja to, ka pieredzējuši politiķi Saeimas sēdi padara par farsu. Politiķis akcentēja, ka sēdes mērķis ir skatīt 2020.gada valsts budžetu, nevis pierādīt, ka kāds nenogurs. Pavļuts akcentēja, ka pašlaik ir izskatīta mazāk nekā desmitā daļa no visiem priekšlikumiem, un viņš aicināja tālāk produktīvi strādāt, izskatot pēc iespējas vairāk priekšlikumu.
Gribat uzlabot sev garstāvokli? Ieslēdzat Saeimas debates par jauno budžetu. Komēdija neskaitāmos cēlienos. Katrs nākamais runātājs labāks par iepriekšējo.
— Dāvis M. Daugavietis (@DD4_) November 13, 2019
Parlamentārietis Mārtiņš Bondars (AP) lūdza neļaunoties uz daļu Saeimas kolēģu, jo vakar sācies pilnmēness. "Es esmu par pārtraukumu brīdī, kad tiks paveikts kaut kāds darbs. Nav normāli, ka vienas dienas laikā izskatīti tikai 35 priekšlikumi. Jāpiekrīt, ka te pilnmēness ietekmējis tik ļoti dažu cilvēku psihi, ka viņi nevis strādā, bet "gaudo pretim Mēnesim"," izteicās Bondars.
Premjeram esot kauns par atsevišķiem opozīcijas deputātiem, bet pašam par sevi kauns nav? Par to, ka tiek pieņemts prettiesisks (pretrunā ar likumu par medicīnas aprūpes finansējumu) un cinisks (partiju finansējuma 7x palielinājums pašiem sev) budžets? Tiešām nemaz nav kauna? https://t.co/JeGaU4BwCK
— Bens Latkovskis (@BensLatkovskis) November 13, 2019
"Kāda mums bija saruna pēc 2016.gadā notikušas ilgās budžeta sēdes? Nekad vairs nerīkot tādas sēdes!" par toreizējās koalīcijas vienošanos atgādināja deputāts Māris Kučinskis (ZZS), mudinot meklēt kompromisu par budžeta pieņemšanas procedūru.
Dārgā koalīcija, pirms dažiem gadiem Saeimas namu pametu ap pieciem no rīta, jo gudrās galvas bija izdomājušas, ka ir normāli par valsts galveno finanšu dokumentu lemt visu nakti. Apsveicu tagad arī jūs! Esat iekāpuši Kalnozolā! pic.twitter.com/70eMbqAcfu
— Ivo Butkevičs (@IvoButkevics) November 13, 2019
Kučinskis sacīja, - ja koalīcija paļaujas uz to, ka opozīcija piekusīs, tad tā nenotiks. "Šis būs pilnmēness budžets, un tas ir slikti. Nekas labs no garām sēdēm nav bijis. 2016.gadā nekā laba ilgajā sēdē nebija. Toreiz nebija Gobzema, bet bija milzīgs opozicionārs Bondars, kurš runāja par visiem priekšlikumiem, kā arī Juris Viļums, kurš norunāja par 600 priekšlikumiem. Savukārt Valdis Kalnozols sēdē labi atpūtās," atgādināja Kučinskis.
Viņaprāt, tas, kāpēc sēde un debates tik ļoti ievilkušās, saistīts ar to, ka koalīcija "pārāk brutāli pārrulēja visiem pāri".
"Bijušie Rīgas domes deputāti no Jaunās konservatīvās partijas! Vai jums šī situācija neko neatgādina?" ilgstošās pašvaldības sēdes koalīcijai atgādināja deputāte Regīna Ločmele-Luņova (S). Viņa uzsvēra, ka tas, ko patlaban dara koalīcija, esot mēģinājums samazināt demokrātijas sasniegumus Latvijā.
Deputāts Artuss Kaimiņš (KPV LV) aicināja opozīciju noticēt koalīcijai, ka "neviens neplāno strādāt visu nakti". Viņš uzsvēra, ka mērķis ir tikt tālāk ar priekšlikumu izskatīšanu.
Debates par sēdes pārtraukumu patlaban aizņem vairāk laika nekā darbs pie likumprojektiem.
Pēc koalīcijas rosinājuma samazina uzstāšanās laiku
Vēlāk Saeimas vairākums šodien pēc koalīcijas rosinājuma samazināja deputātu uzstāšanās laiku budžeta debatēs.
Līdz šim lēmumam par priekšlikumu deputāts pirmajā uzstāšanās reizē varēja runāt līdz piecām minūtēm, bet otrajā uzstāšanās reizē - līdz divām minūtēm.
Pēc debašu laika samazināšanas parlamentārieši pirmajā uzstāšanās reizē varēs runāt līdz trīs minūtēm, bet otrajā uzstāšanās reizē - līdz vienai minūtei.
Kariņš: Ilgstošas Saeimas sēdes nav nekas neparasts
Ilgstošas Saeimas sēdes nav nekas neparasts, šādu viedokli pauda Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV), piebilstot, ka viņš respektē deputātu lēmumus par sēžu ilgumu.
Jautāts, vai ilgas parlamenta sēdes, kur par budžeta jautājumiem tiek lemts jau naktī, rada pozitīvu iespaidu par likumdošanas kvalitāti, Kariņš norādīja, ka tas, kā strādāt, ir Saeimas lēmums. "Es kā Saeimas deputāts atceros, ka, piemēram, parlamenta Budžeta un finanšu (nodokļu) sēdes ilgušas līdz vēlam vakaram," sacīja premjers.
Viņš uzsvēra, ka ilgas sēdes nav nekas neparasts, ņemot vērā, ka citās valstīs sēdes ilgstot pat vairākas dienas.
Saeimas ārkārtas sēdes darbakārtības beigās ietverts arī Kariņa ziņojums par valdības paveikto, par ko jārunā ne tikai premjeram, bet arī ministriem.
Opozīcijas deputāti iesnieguši jau vairākus priekšlikumus par sēdes norises pārtraukšanu, to turpinot rīt no rīta, taču neviens no tiem līdz šim netika atbalstīts.