Raidījuma «Pasaule kabatā» speciālizlaidumā, kas ir veltīts Latvijas Republikas svētku nedēļai, ar vēsturniekiem – Valdi Kuzminu un Jāni Šiliņu diskutējām par Latvijas Neatkarības karu un tā sniegtajām mācībām mūsdienām.
01:53 – Vai Sarkano armiju būtu izdevies izdzīt no Latvijas teritorijas bez vācu spēku palīdzības? Kas bija galvenais to sakāves iemesls?
05:30 – Kāpēc cīņā pret Sarkano armiju veiksmīga bija Igaunija?
07:41 - Kāpēc Igaunija izvēlējās mums palīdzēt?
11:27 – Kāpēc mēs uzvarējām Cēsu kaujās?
19:35 - Vai Strazdumuižas pamiers pieļāva Bermontiādes veidošanos? Kāpēc tas bija izdevīgs visām pusēm?
31:33 – Cik tuvu Bermonts bija uzvarai?
32:04 - Bermonta stratēģija;
35:13 - Latgales atbrīvošana. Cik ļoti to atgūt palīdzēja Krievijas pilsoņu karš?
36:12 – Polijas intereses palīdzēt Latgales atbrīvošanā;
40:15 – Galvenās neatkarības kara mācības.
Labojums: Šogad aprit 101 gads kopš Latvijas Republikas neatkarības pasludināšanas
Latvijas Neatkarības karš bija militārs konflikts laika posmā no 1918. - 1920. gadam. Tā ietvaros jaundibinātā Latvijas Republika bija spiesta ar ieročiem rokās nosargāt savu iegūto neatkarību no lieliniecisko un vācisko elementu tīkojumiem. Neatkarības kara ietvaros notika tādi mūsu nācijas apziņas veidošanai nozīmīgi notikumi, kā Cēsu kaujas, Bermontiāde, Latgales atbrīvošana u.c. Uzvara karā pavēra Latvijas iespēju piedzīvot savu pirmo valstiskuma periodu līdz pat tās okupācijai 1940. gadā. Daudzi vēsturnieki pamatoti uzskata, ka bez šī valstiskuma perioda mums būtu daudz grūtāk iegūt starptautisko atzīšanu pēc PSRS sabrukuma 1991. gadā. Tāpat mums nebūtu sākotnējās valsts pārvaldes iestrādnes. Turpmākais teksts ir veltīts nelielam ieskatam galvenajos diskuskijā apspriestajos jautājumos. Lai iegūtu ieskatu pilnajā viedokļu apmaiņā, vēro raidījuma ierakstu raksta sākumā.