Ceturtdien, 14. novembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā norisinājās docētājas un RSU bakalaura studiju programmas «Starptautiskās attiecības – Eiropas studijas» vadītājās Elīnas Vrobļevskas lekcija - «Grētas Tūnbergas fenomens: politiskās aktivitātes vides aizsardzībā». Tajā tika pausti vairāki interesanti domu graudi par vides aktīvistes lomu mūsdienu pasaulē.
Grētas Tūnbergas fenomens
Grēta Tūnberga ir uzskatāma par vienu no spilgtākajām pēdējā laika klimata aktīvistēm. Neskatoties uz to, ka daudzi viņas idejām nepiekrīt, un pat jaunietē saredz kādas ārejas intereses, Tūnberga ir spējusi mobilizēt jauniešus un entuziastus klimata streikiem visā pasaulē. Viņas panākumu pamatā gan ir nevis revolucionāras idejas (Tūnberga nepauž neko jau iepriekš nepateiktu), bet gan neaizsargātās būtnes (vājuma) tēls.
Vēl līdz šim nevienam (neskaitot sazvērestību teoriju autorus) nav izdevies par Tūnbergu atklāt neko nomelnojošu
un viņa var turpināt akcentēt sevi kā neaizsargātu būtni. Tādejādi tiek radīts iespaids, ka viņa nav daļa no esošās globālās politiskās sistēmas un patiesi vēlas ko mainīt.
Kā lekcijā norāda Vrobļevska, Tūnbergas stratēģija ir pārsvarā saistīta ar centieniem sabiedrībā aktivizēt diskusijas par klimata pārmaiņu negatīvajām sekām. Viņa uzdod jautājumus – vai mēs spējam panākt progresu vēl pēc progresa un attīstīties ilgtspējīgi? Vai mēs spējam izkāpt no savas patērētāju domāšanas un atteikties no konkrētām ērtībām ilgtspējas vārdā? Vai mēs ar mūsu pieejamajiem tehnoloģiskajiem un cilvēku resursiem varam darīt ko vairāk vides labā, nevis tikai izgatavot lokāmas planšetes?