Vienlaikus darba grupa secināja, ka, neskatoties uz krimināltiesību teorijā nostiprinātajām atziņām, tiesu praksē Krimināllikuma 138. panta pirmajā daļā paredzētās darbības joprojām nereti tiek definētas kā izdarītas aiz neuzmanības.
Piemēram, ar Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas 2016. gada 20. aprīļa spriedumu kriminālprocesā ārsts notiesāts par savlaicīgas neiroķirurģiskas operācijas neveikšanu pacientam ar galvas traumu, kā rezultātā iestājās pacienta nāve.
Tiesa konstatējusi, ka persona pieļāva neuzmanību, pieļāva neattaisnotu vilcināšanos, nolaidīgi pildīja savus ārsta pienākumus un nelēma jautājumu par nekavējošu neatliekamu epidurālās hematomas operatīvu evakuāciju, pastāvot reālai iespējai veikt ķirurģisku iejaukšanos, nolūkā glābt personas dzīvību.
Tālāk tiesa arī norādījusi: "Pamatojoties uz Krimināllikuma 7. panta trešo daļu, 10. pantu, ārsts izdarīja mazāk smagu noziedzīgu nodarījumu aiz neuzmanības."
Ievērojot minēto, darba grupa secināja, ka jautājums nav viennozīmīgs un tam ir nepieciešama padziļinātāka izpēte.
Darba grupa vienojās, ka Ģenerālprokuratūra līdz janvārim veiks izpēti par līdzšinējām krimināllietām pēc Krimināllikuma 138. panta, lai darba grupai būtu iespējams pilnvērtīgi izvērtēt Krimināllikuma 138. panta redakciju un tajā nepieciešamos grozījumus. Pēc
Ģenerālprokuratūras izvērtējuma saņemšanas diskusijas par Krimināllikuma 138. pantu darba grupā tiks turpinātas, norāda Tieslietu ministrija.
Veselības ministrija pretējās domās
Veselības ministrija atbalsta Krimināllikuma 138.panta redakcijas precizēšanu, nosakot, ka atbildība iestājas tikai par ārstniecības personas profesionālo pienākumu tīšu nepildīšanu vai par tīši nolaidīgu to pildīšanu, portālam TVNET pavēstīja ministrijā.
Tādējādi kriminālatbildība tiek noteikta tikai par tīšu rīcību (darbību vai bezdarbību), bet skaidri tiek nodalīts, ka netīšas rīcības rezultātā (ārstniecības kļūdas gadījumā) nav piemērojama kriminālatbildība, skaidro ministrija.
Veselības ministrija norāda - uzsverams, ka Pasaules Veselības organizācija sekmē nostāju, ka ārstniecības kļūdu gadījumā ir jāattīsta racionāla cēloņu analīze un rīcība to novēršanai, līdz ar to tiek veidota sistēma, kad ārstniecības iestādes ievieš un uztur pacientu neidentificējošu iekšējo pacientu drošības ziņošanas–mācīšanās sistēmu, kas nodrošina informācijas vākšanu un analīzi par gadījumiem, kuru dēļ radies vai varēja rasties ar veselības aprūpi saistīts kaitējums pacientam (pacientu drošības gadījumiem), un risku mazināšanas pasākumus, lai samazinātu attiecīgu gadījumu atkārtošanās iespējas un nodrošinātu atgriezenisku saiti pacienta drošības jautājumos iesaistītajām ārstniecības personām.