Šodienas redaktors:
Jānis Tereško
Iesūti ziņu!

Nākamgad nedaudz pieaugs valsts nodrošināto uzturlīdzekļu apmērs

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Monētas. Ilustratīvs attēls.
Monētas. Ilustratīvs attēls. Foto: Ieva Čīka/LETA

Saistībā ar valsts nodrošināto uzturlīdzekļu atsaisti no minimālās algas, no 2020.gada nedaudz pieaugs valsts nodrošināto uzturlīdzekļu apmērs, izriet no uz nākamo valdības sēdi iesniegtajiem noteikumiem par izmaksājamo uzturlīdzekļu apmēru no Uzturlīdzekļu garantiju fonda.

Noteikumu projekta anotācijā skaidrots, ka no 2020.gada izmaksājamo uzturlīdzekļu apjoms atbildīs tam, kas noteikts Uzturlīdzekļu garantiju fonda (UGF) likumā. Proti, 2019.gadā darbojās pārejas noteikumi, kuru dēļ šogad par bērnu no viņa dzimšanas līdz septiņu gadu vecumam tiek izmaksāti valsts nodrošinātie uzturlīdzekļi 24% apmērā no minimālās algas, tas ir, 103,20 eiro ik mēnesi, savukārt par bērnu no septiņi gadu vecuma sasniegšanas līdz 18 gadu vecumam un par katru pilngadīgu personu no 18 gadiem līdz 21 gada vecuma sasniegšanai, 28,5% apmērā no minimālās algas, tas ir, 122,50 eiro ik mēnesi.

Turpretim sākot no 2020. gada, uzturlīdzekļi no fonda tiks izmaksāti šobrīd valstī noteiktajā pilnajā minimālajā apmērā - bērnam no viņa dzimšanas līdz septiņu gadu vecumam 107,50 eiro, un bērnam no septiņu gadu vecuma sasniegšanas līdz 18 gadu vecumam un par katru pilngadīgu personu no 18 gadiem līdz 21 gada vecuma sasniegšanai - 129 eiro.

Tieslietu ministrijā iepriekš norādīja, ka ministrija sadarbībā ar UGF administrāciju ir ieviesusi vairākus ierobežojumus uzturlīdzekļu parādniekiem, lai veicinātu atgūto līdzekļu pieaugumu, piemēram, kriminālatbildības piemērošanu par izvairīšanos no bērna uzturēšanas pienākuma, transportlīdzekļa un kuģošanas līdzekļa vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegumu un citus.

Attiecīgi minēto pasākumu rezultātā ir būtiski palielinājies atgūto parādu kopējais apmērs. Proti, pērn vidēji mēnesī tika atgūti 16% no izmaksātajiem uzturlīdzekļiem, bet šogad līdz šim brīdim vidēji mēnesī - 21% no izmaksātajiem uzturlīdzekļiem. Tomēr, neskatoties uz ieviestajiem ierobežojumiem, kopējais parādnieku skaits un viņu parādsaistības pret valsti ar katru gadu turpina pieaugt. Ja 2017.gadā uzturlīdzekļu parādnieku skaits bija 35 173, tad pašlaik uzturlīdzekļu parādnieku skaits ir pieaudzis gandrīz par 6000 personām, norāda TM.

Ministrijā arī skaidroja, ka, lai līdzsvarotu izmaksājamo uzturlīdzekļu apmēru ar pieejamiem valsts budžeta līdzekļiem un nodrošinātu uzturlīdzekļus visiem bērniem, kuri nesaņem uzturlīdzekļus no saviem vecākiem, bet saņem tos no UGF, šodien pieņemtie grozījumi valsts garantētos uzturlīdzekļus atsaista no minimālās mēneša darba algas.

Ministrijā arī piebilda, ka tiek plānota ciešāka UGF administrāciju sadarbība ar Valsts ieņēmumu dienestu, lai cīnītos pret tiem parādniekiem un viņu darba devējiem, kas piedalās patieso ienākumu slēpšanā. Tāpat tiek strādāts pie regulējuma, kas ļaus parādniekiem piemērot jaunus ierobežojumus, tajā skaitā aizliegumu spēlēt azartspēles.

Svarīgākais
Uz augšu