Šodienas redaktors:
Jānis Tereško

Labklājības ministrija pārskatīs sociālā uzņēmuma statusa iegūšanas kritērijus (8)

Produkta "Memory Water" pārstāvis Jānis Pļaviņš.
Produkta "Memory Water" pārstāvis Jānis Pļaviņš. Foto: Ieva Čīka/LETA

Pēc gadījuma, kad Labklājības ministrija piešķīrusi sociālā uzņēmuma statusu ūdens tirgotājam "Memory water", kas ļauj tam pretendēt uz šiem uzņēmumiem paredzētajiem grantiem, labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV) rosinās pārskatīt piešķiršanas noteikumus sociālā uzņēmuma statusa saņemšanai, nosakot daudz stingrākus kritērijus.

Jau ziņots, ka pretēji ekspertu lemtajam Labklājības ministrija (LM) piešķīrusi sociālā uzņēmuma statusu ūdens tirgotājam "Memory water", kas ļauj tam pretendēt uz šiem uzņēmumiem paredzētajiem grantiem, vakar vēstīja TV3 raidījums "Nekā personīga".

Šis ir pirmais gadījums, kad eksperti atteikuši statusa piešķiršanu, bet ministrija to iedevusi.

Taču, kā šodien, 9. decembrī, informēja Labklājības ministres padomniece Liesma Kalve, pēc vakar izskanējušās informācijas rosinās pārskatīt piešķiršanas noteikumus sociālā uzņēmuma statusa saņemšanai, nosakot daudz stingrākus kritērijus.

"Šis gadījums pierāda, ka ir nepieciešams mainīt statusa piešķiršanas nosacījumus, lai nākotnē samazinātu riskus, ka tas tiek izmantots negodprātīgi un ne sabiedrības interesēs. Sociālā uzņēmuma likums tika radīts ar mērķi palīdzēt integrēt sabiedrībā un darba vidē personas ar invaliditāti, un tā tam arī jāpaliek," uzskata Petraviča.

Kalve informēja, ka par atbilstību sociālā uzņēmuma statusam lemj ministrijas ierēdņu veidota komisija, ko vada Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece.

"Ministre nav iesaistīta šajā procesā. Sākotnējo komisijas lēmumu nepiešķirt statusu pēc “Memory Water” sūdzības saņemšanas pārskatīja valsts sekretārs, kurš vadījās pēc juridiskiem un tiesiskiem apsvērumiem. Savukārt par granta finansējuma piešķiršanu lemj "Altum finanšu institūcija "Altum" - Labklājības ministrija nepiešķir finanšu atbalstu, bet tikai piešķir sociālā uzņēmuma statusu," informēja Kalve.

Savukārt partija "KPV LV" noraida jebkādu sakaru starp uzņēmumu "Memory water" un partijas veidojošo kodolu vai tās biedriem, norādīja "KPV LV" Saeimas frakcijas vadītāja vietnieks Ēriks Pucens. Viņš noraidīja apgalvojumu, ka uzņēmums esot guvis priekšrocības statusa piešķiršanā saistībā ar to kādreizējo saistību ar partiju.

Jau ziņots, ka pērn uzņēmums jau saņēma 133 000 eiro grantu no LM un "Attīstības finanšu institūcijas "Altum"" projekta "Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai", vakar vēstīja raidījums.

Programmas mērķis ir iesaistīt darba tirgū personas, kas no tā ir atstumtas sociālā statusa, veselības vai citu iemeslu dēļ. Lai saņemtu grantu, "Memory water" pieņēma darbā 13 cilvēkus ar invaliditāti, bet par saņemto naudu nopirka 100 000 eiro vērtu ūdens pildīšanas un iepakošanas iekārtu.

Tagad uzņēmums iecerējis iegūt papildu līdzekļus no fonda, tāpēc augustā pieprasījis tam piešķirt sociālā uzņēmuma statusu. Statusu pieprasījis arī cits "Memory water" dibinātājam Jānim Pļaviņam piederošs uzņēmums "Prana energy". Uzņēmumi uzskata, ka tie atbilst prasītajam statusam, jo puse no firmā strādājošajiem ir cilvēki ar invaliditāti.

Svarīgākais
Uz augšu