Jelgavas dome ar lēmumu aicina saglabāt republikas pilsētas statusu

Jelgavas pilsētas dome
Jelgavas pilsētas dome Foto: Paula Čurkste/LETA

Jelgavas dome rosinās grozīt likumprojektu "Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums", atstājot pilsētai republikas pilsētas statusu, ārkārtas domes sēdē lēmuši deputāti.

Dome aicina likumprojektā kā republikas pilsētu līdz ar Daugavpili, Jūrmalu, Liepāju, Rēzekni un Rīgu noteikt arī Jelgavu.

Tāpat rosināts svītrot likumprojekta pielikuma "Administratīvās teritorijas, to administratīvie centri un teritoriālā iedalījuma vienības - novada pilsētas un novada pagasti" apakšpunktu, kurā Jelgava tiek noteikta par apvienojamā Jelgavas un Ozolnieku novadu administratīvo centru.

Ierosinātie likumprojekta grozījumi tiks iesniegti Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisijai, kas apkopo pašvaldību viedokļus par administratīvi teritoriālo reformu un izskata Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) iesniegto likumprojektu.

Jau vēstīts, ka Jelgavas dome uzskata, ka reformas priekšlikumos nav ievērotas Eiropas Padomes Ministru Komitejas rekomendācijas dalībvalstīm par vietējo un reģionālo iestāžu robežu un struktūras reformu procesiem, kā arī samērīguma princips, kas nosaka, ka, lai pieņemtu vairākuma gribai atbilstošu lēmumu, saprātīgi jāizsver un samērīgi jāievēro visu iesaistīto pušu intereses. Tāpat neesot vērtēta subsidiaritātes principa prasību ievērošana, jo netiekot analizētas nedz Jelgavas pašvaldības iedzīvotāju pakalpojumu pieejamības esošā kārtība, nedz sagaidāmās izmaiņas, ko radīs pilsētas un novadu administratīvo teritoriju apvienošana.

Pēc domes pārstāvju domām, formāla pieeja administratīvi teritoriālās reformas realizācijā rada pamatotus draudus iedzīvotāju dzīves kvalitātes pazemināšanai, jo nav saprotama administratīvi teritoriālās reformas plānotā pakalpojumu pieejamība, infrastruktūras attīstība, darbavietu daudzums, izglītības iespējas un citi faktori. Turklāt arī reformas mērķi esot noteikti vispārīgi un neesot balstīti ilgtspējīgā attīstībā, nedetalizējot sasniedzamos rezultātus.

Domi arī uztrauc, ka reformas priekšlikumi neietver risinājumu, kā tiks nodrošināta jaunās pašvaldības dalība Eiropas Savienības fondu pilsētvides programmā, un Jelgava nevarēs realizēt savas ilgtermiņa attīstības stratēģiju, "tiks zaudēts attīstības centra statuss, kas ir reāls apdraudējums ne tikai Jelgavas pilsētai, bet visam reģionam".

Ņemot vērā gan minētos, gan citus argumentus, Jelgavas dome atzinusi VARAM konsultācijas ar domi un šo konsultāciju laikā piedāvāto ziņojumu "Par sabiedriskai apspriešanai izvirzāmo administratīvi teritoriālā iedalījuma modeli", kas ietver priekšlikumu apvienot Jelgavu un kaimiņu novadus, par juridiski nekorektu un netaisnīgu.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu