ES Tiesa: Spānijai bija jāatbrīvo EP ievēlētais Katalonijas politiķis

Foto: MANU FERNANDEZ / TT NYHETSBYRÅN

Spānijai bija jāatbrīvo no cietuma Katalonijas neatkarības kustības aktīvists un bijušais vicepremjers Urials Džunkerass, lai viņš pēc maijā notikušajām vēlēšanām varētu kļūt par Eiropas Parlamenta (EP) deputātu, ceturtdien atzina Eiropas Savienības Tiesa (ES Tiesa) Luksemburgā.

Līdz ar ievēlēšanu EP Džunkerass ieguva imunitāti "attiecībā uz visiem pagaidu apcietinājuma pasākumiem, kas bija noteikti, pirms tika pasludināta parlamenta locekļa ievēlēšana", norādīja tiesas prezidents Kuns Lenārtss.

Ikvienam, kas ir ievēlēts EP, ir EP deputāta tiesiskā imunitāte no brīža, kad ir pasludināti vēlēšanu rezultāti, sacīja tiesas prezidents.

Maijā notikušo EP vēlēšanu laikā Džunkerass atradās pirmstiesas apcietinājumā, un viņam bija izvirzītas apsūdzības par līdzdalību Madrides aizliegtajā Katalonijas neatkarības referendumā.

Neraugoties uz to, viņš vēlēšanās izcīnīja EP deputāta mandātu, tomēr nevarēja pamest cietumu, lai apmeklētu  amatā stāšanās ceremoniju Spānijā un dotos uz Briseli, lai tur uzņemtos deputāta pienākumu pildīšanu.

Sekas, kas izriet no ceturtdienas sprieduma, nav skaidras.

Ar ES Tiesas spriedumu tiek, pēc visa spriežot, atcelts Spānijas Augstākās tiesas jūlija lēmums, ar kuru tika liegts atbrīvot Džunkerasu no pirmstiesas apcietinājuma.

Oktobrī Džunkerasam par kūdīšanu un valsts līdzekļu izšķērdēšanu tika piespriesti 13 gadi cietumā un aizliegums ieņemt valsts amatus.

Tagad Spānijas Augstākajai tiesai jāpieņem lēmums jautājumā par apelācijas prasību, ko iesniegusi bijušā Katalonijas vicepremjera aizstāvība.

Pēc ES Tiesas sprieduma pasludināšanas Džunkerasa partija "Katalonijas Kreisie republikāņi" (ECR) pieprasīja atzīt "tiesu par nenotikušu un nekavējoties viņu atbrīvot".

Līdz ar ES Tiesas spriedumu tiek sagatavots ceļš uz EP bijušajam Katalonijas premjeram Karlesam Pudždemonam un veselības ministram Tonijam Kominam, kas dzīvo trimdā Beļģijā, lai izvairītos no apcietināšanas Spānijā.

Arī viņi maijā tik ievēlēti EP, tomēr nav varējuši stāties pie pienākumu pildīšanas EP, jo viņi Madridē neapmeklēja  zvēresta došanas ceremoniju.

"Persona, kas ir ievēlēta EP, iegūst parlamenta locekļa statusu vēlēšanu rezultātu pasludināšanas rezultātā un to pasludināšanas brīdī," atzina ES Tiesa.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu