Pēc vardarbīga protesta aizturēti 18 Melnkalnes parlamenta deputāti

Foto: AP/Scanpix

Melnkalnes parlamentā piektdien aizturēti 18 opozīcijas deputāti, jo viņi vardarbīgi protestēja pret pretrunīgi vērtēto reliģisko organizāciju īpašumtiesību likumu, kas tika pieņemts pēc viņu aizvešanas.

Likumprojekts pēdējo nedēļu laikā raisījis saspīlējumu starp valdību un Serbiju atbalstošo opozīciju, kurai ir ciešas attiecības ar Serbu pareizticīgo baznīcu, kas ir galvenā reliģiskā organizācija Melnkalnē. 

Pieņemtais likums paredz, ka reliģiskām kopienām, lai saglabātu savas tiesības uz īpašumu, jāpierāda savas īpašumtiesības, kas iegūtas līdz 1918.gadam, kad Melnkalne zaudēja neatkarību.

Serbu pareizticīgā baznīca, kura nelielajā valstī pārvalda simtiem klosteru, apsūdz valdību par baznīcas mantojuma piesavināšanos un tās īpašumu zādzību. 

Valdība tādas apsūdzības noraida, uzstājot, ka tās mērķis ir sakārtot īpašumtiesības. 

Ceturtdien sāktajās parlamenta debatēs opozīcijas deputāti no Demokrātiskās frontes aicināja savus atbalstītājus bloķēt ceļus visā Melnkalnē un draudēja ņemt rokās ieročus, ja likums tiks pieņemts. 

Pēc opozīcijas ierosināto grozījumu noraidīšanas deputāti parlamenta zālē uzspridzināja petardi, demolēja telpas, mētāja plastmasas pudeles un mēģināja fiziski uzbrukt citiem deputātiem, novēroja ziņu aģentūras AFP reportieris. 

Parlamenta ēkā tika aizturēti 18 opozīcijas deputāti. Melnkalnes valsts mediji ziņoja, ka piektdien viņus iztaujāja policija. 

Pēc aizturēto deputātu aizvešanas piektdien Melnkalnes parlaments pieņēma likumu ar 45 balsīm par. Melnkalnes parlamentā kopumā ir 81 deputāts. 

Premjerministrs Duško Markovičs sacīja, ka sabiedrībai "nevajadzētu gaidīt situācijas radikalizāciju" valstī.

"Es nosodu tādu uzvedību. Tā ir bezatbildība pret citiem parlamenta locekļiem un Melnkalnes pilsoņiem, tomēr uzskatu, ka tā ir vērtīga pieredze un tāda veida incidenti neatkārtosies," viņš teica.

Vietējie mediji ziņoja, ka galvaspilsētā Podgoricā bijušas protesta akcijas un citviet valstī opozīcijas atbalstītāji mēģinājuši bloķēt ceļus. 

Melnkalne gandrīz 90 gadus  atradās vienā valsti ar Serbiju, bet 2006.gadā pasludināja neatkarību, tomēr attiecības abu kaimiņvalstu starpā joprojām ir sarežģītas. 

Serbu pareizticīgo baznīca joprojām ir oficiālā pareizticīgo baznīca Melnkalnē. 72% no 620 000 Melnkalnes iedzīvotāju ir pareizticīgie. 

Tomēr prezidents Milo Džukanovičs ir aicinājis atjaunot neatkarīgu Melnkalnes baznīcu. 

Melnkalnes pareizticīgo baznīca pagājušā gadsimta 90.gadu vidū paziņoja par atdalīšanos no Serbu pareizticīgo baznīcas, tomēr to joprojām nav atzinusi lielākā daļa pareizticīgo baznīcu. 

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu