Vienlaikus pastāv lielas bažas par pasažieru drošību. Pagājušogad kruīza kuģis "Viking Sky" jūrā nonāca bīstamā situācijā - tas dzinēja problēmu dēļ apstājās divus kilometrus no krasta, bet vēlāk ar velkoņu palīdzību tika nogādāts uz tuvāko ostu Moldē. Augsto viļņu dēļ pasažieri nevarēja izmantot glābšanas laivas, tāpēc notika evakuācijas ar helikopteriem. Ja kuģis būtu apstājies tālāk uz ziemeļiem, sekas varētu būt bijušas katastrofālas.
Cīņa par Arktikas saglabāšanu
Kas likts uz spēles? Jaunā rosība Arktikā rada vides riskus reģionā, ko jau izmainījušas klimata pārmaiņas. Aktīva kuģošana rada degvielas noplūdes risku, un aukstums ļoti apgrūtina tās savākšanu. Turklāt kuģi izdala sodrējus, kas nosēžas uz ledus un paātrina tā kušanu.
Klimata pārmaiņas Arktikā noris strauji. Kūstošie ledāji ne tikai draud novest pie ūdens līmeņa celšanās visā pasaulē, bet arī iznīcina daudzu sugu dabisko vidi un atņem iztikas avotus tur dzīvojošajiem cilvēkiem. Efektīva un ātra cīņa ar klimata pārmaiņām negūst "zaļo gaismu" no klimatskeptiskiem politiķiem. Kad ASV valdība aprēķināja, ka klimata pārmaiņas valstij ik gadu izmaksās miljardiem dolāru un novedīs pie dažādām dārgi ārstējamām veselības problēmām, ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka ziņojumam neticot.
Nākotnes scenārijs: Dabas aizstāvju grupas nejūtas sadzirdētas. Piemēram, Pasaules Dabas fonds sūdzas, ka valstis kavējas regulēt kuģu satiksmi Arktikā, lai gan tas ir ļoti nepieciešams. Klimata aktīvisti nobažījušies arī par pārmērīgu nozveju Arktikā, jo starp deviņām valstīm (tostarp ASV, Krieviju un Ķīnu) un Eiropas Savienību noslēgtais līgums, kas aizliedz zvejot Ziemeļu Ledus okeāna atklātajos ūdeņos, zaudēs spēku 2034.gadā.
Iespējams, jau pagājis laiks, kad Arktiku varēja glābt, un tagad atliek tikai cīnīties ar sekām un gatavoties nākamajiem pārbaudījumiem, norāda Stokholmas Ziemeļu muzeja kuratori, kuri izveidojuši izstādi par dzīvi Arktikā. Apmēram četriem miljoniem Arktikā dzīvojošo cilvēku jāpiemērojas un jāatrod jauni veidi, kā izdzīvot skarbajos klimatiskajos apstākļos.
"Vēsture rāda, ka Arktikas iedzīvotāji nebaidās no pārmaiņām, viņi vienmēr dzīvojuši mainīgā vidē," norāda Mati Sandins, viens no izstādes kuratoriem. "No Arktikas nākušas daudzas inovācijas."
Joprojām nav pilnīgi skaidrs, kādas būs šīs pārmaiņas. Kamēr ledus kūst un esošās vai topošās lielvaras cita ar citu cīnās par ietekmi Arktikā, reģiona stratēģiskais nozīmīgums turpinās pieaugt.