2020. gada valsts budžetā izglītībai piešķirti gandrīz 818 miljoni eiro. Tostarp 23 miljoni eiro pedagogu zemākās mēneša darba algas likmes palielināšanai. Nozarē joprojām ir virkne problēmu: pedagogu trūkums, esošā skolu tīkla nepilnības, nepietiekamais bāzes finansējums zinātnei. Lai runātu par šīm un citām izglītības nozares aktualitātēm, portāls TVNET uz sarunu aicināja Izglītības un zinātnes ministri Ilgu Šuplinsku (JKP).
Saruna notikusi 2020. gada 10. janvārī
Nesen valdība izskatīja ziņojumu par vispārējās vidējās izglītības iestāžu tīkla izvērtējumu. Grūtākais šai visā, cik es saprotu, ir pašvaldību attieksme?
Viņa ir ļoti atšķirīga, tāpēc nevar teikt, ka pilnīgi visām pašvaldībām tā ir problēma. Bet tieši tas grafiks (skatīties zemāk – red.), kas izceļ izglītības iestāžu un skolēnu skaitu, manuprāt, visprecīzāk iezīmē pašvaldības, kur ir vislielākās problēmas.
Tātad vidējās izglītības iestāžu skaits, redzam, ir 35% četrās lielajās pilsētās pret 65% pārējos Latvijas novados un pilsētu centros. Bet izglītojamo skaits jau ir 51% četrās lielākajās pilsētās pret 49% pārējos Latvijas novados un pilsētu centros. Tas nozīmē, ka
esošā reģionālā politika visbiežāk neveicina skolu tīkla sakārtošanu reģionos.
Drīzumā notiks pašvaldību reforma. Vai tā varētu labot šo situāciju?
Jā, triju-četru gadu laikā tā noteikti izdarīs to, ko nevarēja izdarīt pēc 2009. gada. Gan demogrāfiskie, gan ekonomiskie rādītāji jau sen liecina par to, ka izmaiņām bija jābūt krietni agrāk.
Intervijā avīzei “Diena” jūs nesen izteicāt domu, ka pašvaldībās, kurās skolas pilda tikai sociālo funkciju, kā iespējamais risinājums varētu būt tā sauktās saimes skolas. Kā tas izskatītos?