D jeb, precīzāk, D3, vitamīns ultravioleto staru ietekmē tiek sintezēts ādā un tad, no sākuma aknās un pēc tam nieru audos, tiek pārveidots bioloģiski aktīvajā formā. Ar uzturu D vitamīnu var uzņemt ar zivju aknām, olas dzeltenumu, sviestu, sieru, treknām zivīm.
Nepietiekams D vitamīna līmenis ir lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju. Tādēļ ieteicams noteikt tā līmeni, nododot asinsanalīzes. Daļai cilvēku var nebūt sūdzību vai arī var rasties grūtības tās atpazīt.
Galvenās D vitamīna trūkuma pazīmes ir nogurums un nespēks, muskuļu un kaulu sāpes, bieža slimošana.
Būtiski, ka bērniem D vitamīna trūkums var izraisīt augšanas traucējumus. Tāpat jāpatur prātā, ka cilvēkiem ar lieko svaru nepieciešamas lielākas D vitamīna devas.
E vitamīns ir antioksidants. Tas veicina šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu, piedalās vielmaiņas procesos, kā arī ir nepieciešams reproduktīvo orgānu normālai darbībai.
Ar uzturu to var uzņemt, lietojot augu eļļas, diedzētos graudus, salātus, olas dzeltenumu, riekstus, avokado un papriku.
E vitamīna trūkums organismā var izraisīt neauglību, ādas izmaiņas, muskuļu vājumu.
Par K vitamīnu tiek runāts daudz mazāk. Tas veicina normālu asinsreci un palīdz uzturēt kaulu veselību. Ar pārtiku to uzņemam, ēdot spinātus, salātus, nātres, pētersīļus, kāpostus, brokoļus, avokado, kivi, aknas un gaļu. Šo vitamīnu pietiekamā daudzumā sintezē veselīga zarnu mikroflora, tādēļ tā nepietiekamība ir reti sastopama.
Deficīta gadījumos ir raksturīga pastiprināta asiņošana, deguna asiņošana, asinsizplūdumi.
Taukos šķīstošie vitamīni ir jālieto uzmanīgi! Vitamīnu trūkuma simptomi var būt grūti identificējami, tādēļ pirms šo vitamīnu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Speciālisti ieteiks arī nepieciešamo vitamīnu devu, jo, lietojot nesamērīgi, tiem (pārsvarā A un D) ir iespējama arī pārdozēšana.
Sadarbībā ar BENU aptieku