2020. gads Tuvajos Austrumos sākās ar bailēm par jaunu plaša mēroga militāru konfliktu. Kāpēc tās beigu beigās izrādījās nepamatotas?
Piektdien, 3. janvārī vēl arvien baudīju atvaļinājumu un gatavojos vakarā doties ceļojumā uz Igauniju. Rīts iesākās salīdzinoši parasti – piecēlos, paēdu brokastis un sāku lasīt jaunākās ziņas. Tomēr šajā brīdī sapratu, ka šī diena un, iespējams, pat tuvākā nedēļa parasta pavisam noteikti nebūs. Izrādījās, ka bija nogalināts Irānas Revolucionārās gvardes speciālo uzdevumu vienības «Kudsas spēki» komandieris ģenerālis Kasems Soleimani. Ņemot vērā, ka es Soleimani gaitām biju sekojis jau ilgi pirms viņa kļūšanas par ziņu sensāciju, apzinājos, ka prezidents Donalds Tramps, iespējams, ir atvēris Pandoras lādi un apzināti vai neapzināti ir radījis kaut ko lielu un ārkārtīgi bīstamu.
Mana intuīcija izrādījās pareiza – 8. janvāra naktī mana telefona ekrānā mirgoja notifikācijas no lielākajām pasaules mediju platformām ar vienu vienīgu uzrakstu - Iran strikes U.S. military bases in Iraq. Lieki teikt, ka tajā naktī negulēju un facebook aktīvi apspriedu notikumus Tuvajos Austrumos ar saviem domubiedriem no ASV un citām pasaules valstīm. Mēs visi nonācām pie viena vienīga secinājuma – ir jāgaida nākamās dažas dienas, lai redzētu Trampa atbildes reakciju. Piekritām, ka prettriecienu veikšanas gadījumā situācija varētu eskalēties vēl vairāk un militārā konfrontācija varētu vērsties plašumā gan intensitātes, gan ģeogrāfijas dimensijās.