Ja izvērtējot bija šaubas par to, vai konkrētais skolēns var uzrakstīt augošā secībā, sākot ar mazāko, tad to varēja pajautāt nākamajā stundā, un tas būtu pamats, lai izliktu galīgo vērtējumu.
Konkrētais piemērs ļauj izteikt pieņēmumu, ka vērtētas tika tikai pareizās atbildes, turklāt vienīgajā, skolotājas iedomātajā, pieraksta veidā. Protams, matemātikā ir situācijas, kurās ir atbilstoši vērtēt tikai atbildes (pareizi/nepareizi), bet ne šajā un arī ne vairumā gadījumā.
Saņemot novērtējumu 0 punkti (no 5 iespējamiem), skolēns (un vecāki) iegūst informāciju – par to, kas ir skaitļa “kaimiņi”, tu nezini pilnīgi neko. Vai skolēna sniegums tam atbilst?
Šāda situācija neveidotos, ja vērtēšanā izmantotu snieguma līmeņu aprakstus, piemēram, kādi risinājumi liecina, ka 1) sāk tikai saprast un visos gadījumos uzrakstīt “kaimiņus” vēl nevar, 2) ir sapratis, kas ir skaitļa “kaimiņi”, bet vēl pieļauj 1–2 kļūdas, 3) saprot, kas ir skaitļu „kaimiņi” un nekļūdās, tos pierakstot.
Pareizas var būt arī dažādas atbildes
Nav korekti šajā situācijā vainot tikai konkrēto skolotāju. Piemēram, ir pamats pieņēmumam, ka arī izmantotā mācību līdzekļa autori te redz iespēju vērtēt tikai atbildes pareizību (cik skaitļu trijnieku, tik punktu). Arī kopumā šāda pieeja skolēna darbības novērtēšanā tikai atspoguļo mūsu kolektīvo pieredzi, prioritātes un metodiskos uzstādījumus matemātikas mācīšanā līdz šim – tradīcijā primārais (īpaši skumji, ka tas tipiski raksturo sākumskolu) ir vienīgais pareizais atrisinājuma veids un/vai tā pieraksta veids.