Bites ir ļoti būtiskas, lai varētu funkcionēt Amerikas gigantiskā mandeļu industrija, tomēr miljardiem bišu procesa laikā iet bojā.
Biškopim Denisam Arpam pagājusī vasara bija izdevusies, kas mūsdienās biškopībā nenotiek bieži. Pateicoties mitrajam pavasarim, simtiem bišu stropu, kas izkaisīti Arizonas tuksneša centrālajā daļā, sagādāja viņam pamatīgu daudzumu medus. Arps lielu daļu no tā pārdod veikalos, tomēr daudz svarīgāk ir saglabāt medu, lai bites varētu spēcināties savam lielākajam nākamā gada uzdevumam, izdevumā "The Guardian" raksta žurnāliste Anete Givnija.
Kā jau lielākajai daļai ASV biškopju, vismaz puse Arpa ienākumu nāk no mandeļu apputeksnēšanas. Medus tirgošana ir krietni mazāk ienesīga nekā bišu koloniju iznomāšana tādām milzīgām fermām kā Kalifornijas auglīgā centrālā ieleja, kas saražo 80% pasaules mandeļu krājumu.
Tomēr, tuvojoties ziemai, vien dažus mēnešus pirms Arpa stropu nogādāšanas Kalifornijā, viņa bites sāka slimot. Līdz oktobrim ērces bija izpostījušas 150 Arpa stropus, kas ir 12% no viņa inventāra.
“Mans pagalms pašlaik ir pilns ar tukšiem bišu stropiem, kuros vēl nesen rosījās veselīga dzīvība,” viņš teica.
Tam visam nevajadzētu notikt ar tādu cilvēku kā Arps, kuram ir desmitiem gadu ilga pieredze biškopībā. Tiesa, šis stāsts nav unikāls. Komerciālie biškopji, kuri savus stropus sūta uz mandeļu fermām, savu bišu nāvi var bezpalīdzīgi vērot arvien biežāk un rekordlielos daudzumos.