Iedomājieties – jūs cenšaties šķērsot noslogotu ielu kādā no Ķīnas pilsētām. Jums ir jāgaida, kad luksoforā ieslēgsies atļaujošais signāls, bet, tā kā jūs steidzaties, vienkārši pārskrienat pāri ielai, nesagaidot zaļo gaismu.
Dažas dienas vēlāk jūs savā pastkastītē saņemat savu fotogrāfiju, vārdu, uzvārdu, kā arī rēķinu par noteikumu pārkāpumu. Bet tas vēl nav viss – jūsu fotogrāfija un vārds tagad rotās milzīgu elektronisko reklāmas plakātu tieši pie tā paša krustojuma, kur jūs publiski tiksiet nosodīts kā noteikumu pārkāpējs.
Šajā gadījumā jārunā ne tikai par publisko kaunināšanas sistēmu – novērošanas kameras Ķīnas valdībai būs noderīgas, lai ieviestu tā saucamo sociālo kredītu shēmu.
Pašlaik vēl nav skaidri zināms, kā šī sistēma darbosies, bet atsevišķi testi liecina, ka kameras ievāks datus par katru cilvēku, ļaujot vākt punktus, kurus saskaitot būs skaidrs, vai konkrētais cilvēks ir labs pilsonis.
Punktus ir iespējams zaudēt, pārkāpjot noteikumus braukšanas laikā, novēloti maksājot rēķinus vai arī izplatot nepareizu informāciju. Savukārt, ievērojot visus likumus, valsts likumpaklausīgajam pilsonim var piešķirt dažādus bonusus – piemēram, bezmaksas nomas velosipēdus. Bet, ja cilvēka “sociālais kredīts” būs zems, viņš, iespējams, varēs aizmirst par iespēju pārvietoties ar vilcienu.
Pēc Ķīnas valdības pārstāvju sacītā, šāda sistēma ir paredzēta, lai iedrošinātu un apbalvotu cilvēkus par labu uzvedību, respektīvi, “radītu uzticības pilnu vidi, kurā var droši pārvietoties, jo pārkāpt noteikumus nebūs izdevīgi”.