Vašingtona ir izziņojusi savu jauno plānu miera panākšanai Izraēlas un Palestīnas konfliktā. Vai tas varētu vainagoties panākumiem?
Donalda Trampa 28. janvārī izziņotais Tuvo Austrumu miera plāns ir beidzot konkrēta visaptveroša dokumenta ietvaros iezīmējis viņa administrācijas nostāju Izraēlas un Palestīnas jautājumā. Kā pamatoti savā viedokļa rakstā izdevumam Time norāda politiskā riska konsultāciju uzņēmuma Eurasia Group prezidents Ians Bremers, Baltā nama saimnieka stratēģijas pamatā ir uzskats, ka esošā spēku samēra atzīšana ļaus iekustināt mūžsenā konflikta risināšanu.
Respektīvi, ja iepriekšējās ASV administrācijas ir centušās ieturēt salīdzinoši neitrālāku pozīciju un pūlējušās izdabāt gan palestīniešiem, gan izraēliešiem, tad Tramps nekad nav slēpis savu flirtu ar valdību Telavivā.
Savukārt Izraēla jau sen šajā konfliktā ir uzskatāma par dominējošo spēlētāju pastāvīgi zaudējošās Palestīnas priekšā.
Lai saprastu, par ko es runāju, atliek tikai aplūkot Trampa ierosinātās vienošanās saturu. Pirmkārt, tajā ir teikts, ka Rietumkrastā pagaidām izvietotās ebreju apmetnes un vairākas citas Palestīnas Autoritātē iekļautās teritorijas tiktu pievienotas nākotnes Izraēlas valstij (vienlaicīgi iesaldējot jaunu apmetņu celtniecību). Otrkārt, Jeruzaleme kļūtu par nedalītu Izraēlas galvaspilsētu. Palestīniešiem tiktu atvēlētas teritorijas Jeruzalemes pievārtē – Abu Disa, Kafr Akaba un daļa no Šuafatas. Miera plānā ir teikts, ka Palestīnas Autoritāte tad varētu iesaistīties šo teritoriju pārdēvēšanā par Al Kudsu (vēsturiskais Jeruzalemes nosaukums arābu valodā). Treškārt, tiek noraidītas Palestīnas pretenzijas uz kontroli pār Jeruzalemes galveno svētvietu – Tempļa kalnu. Tas paliks Jordānijas pārziņā. Ceturtkārt, palestīniešu bēgļiem tiek liegta iespēja atgriezties savā dzimtenē un tiesības uz pamesto īpašumu mūsdienu Izraēlas teritorijā. Miljoniem palestīniešu bēgļu, kuri dzīvo ārpus Izraēlas un Palestīnas Autoritātes teritorijām, būs jāgaida līdz Palestīnas izveidei, jāsaņem pilsonība to pašreizējā mītnes zemē vai arī jābūt 1 no 50 000 cilvēkiem, kuri tiks pārvietoti uz Islāma Sadarbības organizācijas dalībvalstīm (tām vēl šim solim ir jāpiekrīt).