Šodienas redaktors:
Artūrs Guds

Neatbalsta KNAB priekšlikumu liegt pašvaldību deputātiem saņemt atalgojumu par darbu nevalstiskā organizācijā

Foto: Valsts kanceleja

Ministri otrdien neatbalstīja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšlikumu liegt pašvaldību deputātiem saņemt atalgojumu par darbu nevalstiskās organizācijās (NVO).

Šodien valdība skatīja KNAB sagatavotos grozījumus likumā par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā.

Ar likuma grozījumiem tika rosināts pašvaldību domju priekšsēdētājiem, viņu vietniekiem un pašvaldību deputātiem aizliegt saņemt atalgojumu par amatu, ko tie ieņem biedrībās, nodibinājumos vai sociālajos uzņēmumos, kas pašvaldības domes sasaukuma laikā ir saņēmis attiecīgo publiskās personas institūciju mantu vai finanšu līdzekļus.

Lai arī ministrijas bija saskaņojušas minētos likuma grozījumus, tomēr pēc Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) iebildēm ministri diskusijas gaitā lēma saglabāt piedāvāto likumprojekta redakciju, bet tajā neminēt pašvaldību domju deputātus.

LPS pārstāve norādīja, ka patlaban likuma prasības attiecas uz Saeimas deputātiem, kuri par šiem pienākumiem saņem atalgojumu, tomēr pašvaldību deputātu alga nereti mērāma dažos desmitos eiro. "Pašvaldības deputāts pienākumus pilda nepilnu darba laiku, izņemot pašvaldības vadītāju un viņa vietniekus. Attiecībā uz pārējiem pašvaldību deputātiem šīs likuma normas nav samērīgas," pauda LPS pārstāve.

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) konceptuāli iebilda pret aizvien lielākiem ierobežojumiem politiķiem, kas neveicina sabiedrības iesaisti politikā.

Arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Jurs Pūce (AP) norādīja, ka KNAB rosinātie likuma grozījumi ierobežos to pašvaldību deputātu ienākumus, kuri par darbu pašvaldības domē saņem nelielus ienākumus, tos lielākoties gūstot par darbu privātajā sektorā.

Tāpat Pūce atzina, ka minētie likuma grozījumi neveicinās NVO strādājošo iesaisti politikā. Kā piemēru ministrs minēja sociālajā jomā strādājošās biedrības "Sarkanais krusts" un "Latvijas Samariešu apvienība", kurās tiek nodarbināti tūkstošiem cilvēku un kuri attiecīgo likuma grozījumu dēļ nevarēs iesaistīties politikā.

"Man grūti nosaukt vienu Latvijas pašvaldību, kura neko nemaksātu samariešiem. Un neviens no šiem cilvēkiem nevarēs kandidēt pašvaldību vēlēšanās, ja nepametīs sociālo darbu. Turpmāk viņiem būs jāizdzīvo ar pašvaldības deputātu algu, kas ir zema. Mēs šaujam pārāk asi un ieguvums nav liels," komentēja Pūce.

Arī tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) pievienojās kolēģu teiktajam, ka dažādi ierobežojumi neveicinās iedzīvotāju iesaisti politikā. Vienlaikus tieslietu ministrs norādīja uz problēmu, ka atsevišķas pašvaldības izmanto NVO sektoru, lai ar pašvaldību starpniecību caur NVO piešķirtu sev naudu. 

Savukārt ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV) atsaucās uz personisko pieredzi darbā pašvaldībā un apstiprināja, ka domes priekšsēdētāja vietnieks ikdienā saņem atalgojumu, bet pārējie deputāti saņem mazāku darba samaksu. Ministrs rosināja KNAB piedāvātajos likuma grozījumos neparedzēt ierobežojumus pašvaldību deputātiem.

Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) atzina, ka taisnība ir gan KNAB, kas norāda uz pārkāpumiem pašvaldību darbā, gan ministriem, kuri nepiekrīt likumprojektam. Tāpēc Reirs aicinās Finanšu ministriju likumprojekta izskatīšanas gaitā Saeimā piedāvāt risinājumu, lai izskaustu nelietderīgus pašvaldību izdevumus, proti, paredzēt ierobežojumus tām NVO, kurās darbojas pašvaldību deputāti un kuri paši lemj par naudas piešķiršanu sevis pārstāvētajām organizācijām.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu