Sīrijā esošajā Idlibas provincē norisinās karadarbība, kura ir rezultējusies ar lieliem Bašara Al Asada un viņa sabiedroto – Krievijas un Irānas ieguvumiem. Tomēr šī situācija neapmierina Turciju, kura draudējusi lietot militāru spēku.
Aktualitātes Sīrijā
Kopš decembra beigām un janvāra sākuma pasaules mediju uzmanības lokā jau atkal ir nonākusi Sīrija. Vienā no pēdējiem opozīcijas kontrolētajiem anklāviem – Idlibas provincē ar Krievijas gaisa un Irānas sauszemes atbalstu norisinās aktīvs Bašara al Asada spēku uzbrukums, kura rezultātā ir ticis atbrīvots stratēģiski svarīgais M5 lielceļš. Stratēģiski svarīgs tas ir tāpēc, ka ērti savieno valsts lielāko ziemeļu centru – Alepo pilsētu ar pārējām lielākajām Rietumsīrijas pilsētām.
Šis uzbrukums norisinās par spīti 2018. gada septembrī noslēgtajam Krievijas un Turcijas memorandam Soču pilsētā, kurš asinsizliešanas pārtraukšanai paredz Idlibas speciālas demilitarizētas zonas izveidi. Lai gan ir skaidrs, ka Asads šo teritoriju savā kontrolē būtu vēlējies iegūt agri vai vēlu, tomēr Ankara vienošanās efektīvai izpildei nebūt nepalīdzēja. Kaut arī Sočos tika nolemts samazināt Idlibā bāzētā teroristiskā grupējuma Hayat Tahrir Al Sham (HTS) ietekmi, atvērt M4 un M5 lielceļus, veikt kopīgas Turcijas un Krievijas militāras patruļas, atvilkt smagos ieročus no frontes līnijas un veikt citus nozīmīgus pasākumus, neviens no šiem punktiem pilnībā izpildīts netika. Vienošanās īstenošanas gala termiņš tika vairākas reizes atlikts, lai sniegtu Turcijai vairāk laika politiski ietekmēt Idlibā bāzētos grupējumus, tomēr šie soļi vēlamos rezultātus nesniedza. Par HTS runājot, situācija pat kļuva gaužām pretēja – tas izvērsa militāras operācijas pret citiem mērenākiem militārajiem veidojumiem un kļuva par de facto dominējošo spēku.