Slepenā kambarī aiz Tutanhamona kapenēm, iespējams, dus Nefertiti (12)

Raksta foto
Foto: EPA/Scanpix

Arheologu komanda paziņojusi, ka ir atrasti pierādījumi par slepeniem kambariem aiz Tutanhamona kapeņu sienām. Viņi uzskata, ka kādā no tiem varētu atrasties Ēģiptes karalienes Nefertiti mūmija.

Pētnieki bijušā Ēģiptes senlietu ministra Mamduha Aldamati vadībā izmantoja īpašu radaru tehnoloģiju, kas var atklāt aiz necaurredzamiem objektiem esošas lietas. Atsaucoties uz arheologu teikto, skenējumos atklājās, ka blakus apbedījuma kambarim atrodas iepriekš neidentificēta 2,1 metru augsta un 10 metru gara telpa.

Šis atklājums varētu atbalstīt apstrīdēto dažu ēģiptologu ideju, ka kapeņu sienas slēpj slepenu kambaru tīklu, no kuriem vienā atdusas karaliene Nefertiti, kuras mūmija joprojām nav atrasta.

Raksta foto
Foto: Reuters/ScanPix

Faraons Tutanhamons par Ēģiptes valdnieku kļuva vēl kā bērns 1332. gadā pirms mūsu ēras, tomēr valdīja tikai līdz 1323. gadam, nomirstot 19 gadu vecumā. Pirms kapeņu atklāšanas 1922. gadā nekas daudz par valdnieku nebija zināms, tomēr, kad britu arheologs Hovards Kārters veica šo atklājumu, Tutanhamons kļuva par ikoniskāko Senās Ēģiptes simbolu.

Savukārt Nefertiti bija Tutanhamona tēva Ehnatona sieva. Ehnatons Ēģiptē valdīja starp 1353. un 1336. gadu pirms mūsu ēras. Nefertiti bija Tutanhamona pamāte, bet viņas meita Anhesenamuna bija Tutanhamona sieva. Zinātnieki jau ilgi spriež par to, kas pēc Nefertiti nāves notika ar viņas atliekām.

Skenējumos esot redzams, ka slepenais kambaris ir fiziski saistīts ar Tutanhamona kapenēm, rakstīts zinātniskajā žurnālā “Nature”.

Raksta foto
Foto: AP/Scanpix

“Ir skaidrs, ka aiz kapeņu ziemeļu sienas kaut kas atrodas,” teica ēģiptologs Rejs Džonsons, kurš gan šajā pētījumā nepiedalījās.

Viņš arī atzina, ka pastāv iespēja, ka aiz sienas atrodas Nefertiti, tomēr iespējams, ka šis kambaris ir piesaistīts citām kapenēm, piemēram, Anhesenamunas atdusas vietai, kas arī vēl nav atrasta.

Ēģiptologs Nikolass Rīvss, kurš arī nebija iesaistīts šajā pētījumā, teica, ka pētījuma rezultāti ir ļoti intriģējoši. 2015. gadā viņš publicēja pētījumu, kurā pirmo reizi tika izvirzīta hipotēze, ka kādā slepenā kambarī atrodas Nefertiti atliekas. Pētījumā, balstoties uz augstas izšķirtspējas skenējumiem, zem apmetuma tika identificētas “izteiktas lineāras pēdas”. Rīvss sprieda, ka šīs pēdas ir durvju uz slepenu kambari “spoki”.

Daļa pētnieku, tiesa, uzskata, ka nekādi slepeni kambari tur neeksistē.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu