21. februārī Irānā norisinājās parlamenta vēlēšanas. Lai gan to otrā kārta notiks tikai 17. aprīlī, jau tagad ir skaidrs, ka tajās ir uzvarējuši konservatīvie un stingrās nostājas piekritēji. Tas, savukārt, nozīmē arvien mazākas iespējas Rietumiem atrast ar Irānu kopīgu valodu.
Kā varam izskaidrot šādu parādību?
Vēlēšanu rezultāti nav diez cik pārsteidzoši. Kopš ASV prezidents Donalds Tramps pirms gandrīz diviem gadiem izstājās no Irānas kodolvienošanās, pie varas esošie mērenie spēki ir saskārušies ar milzīgām grūtībām. Fakts, ka tie lielāko uzsvaru savā atbalsta iegūšanas stratēģijā bija likuši tieši uz šā plāna realizāciju un līdz ar to tika nostādīti muļķa lomā, ir bijusi mazākā no sāpēm.
Trampa atjaunotās un jaunās ekonomiskās sankcijas ir radījušas milzīgu slogu valsts ekonomikai, kas ir apgrūtinājis jau tā ne īpaši vieglo Irānas iedzīvotāju dzīvi.
Tas ir rezultējies lielos protestos pret valdošo režīmu. Noteikti nepalīdzēja arī janvāra sākuma notikumi saistībā ar nogalināto Irānas ģenerāli Kasemu Soleimani, kas jau atkal parādīja valdošās elites nespēju efektīvi pretoties ASV spiedienam. Turklāt Teherānas universitātes asociētais profesors Zeinabs Gasems Tari intervijā Al Jazeera ir norādījis, ka balsošana par mērenajiem spēkiem būtu sūtījusi ASV nepareizo signālu, ka Irānas iedzīvotāji ir gatavi piekāpties Vašingtonas spiedienam. Šajā kontekstā jāsaprot, ka Trampa Irānas pieejas centrālais mērķis ir panākt, lai tā piekrīt viņa valdības izvirzītajam diktātam, sēžas pie sarunu galda un noslēdz jaunu kodolvienošanos.