Viena no interesantākajām mūsdienu Tuvo Austrumu valstīm ir Katara. Neskatoties uz tās mazo izmēru, Doha Arābu pavasara laikā spēlēja lielvaru līgā. Kristiana Koata Ulriksena grāmata «Qatar and the Arab Spring», pievēršoties tās analīzei, izaicina pastāvošo viedokli, ka mazas valstis pasaulē neko nevar mainīt.
Kas ir Arābu pavasaris?
2010. gada 17. decembrī Tunisijas ielu tirgotājs Muhameds Buzizi publiski pašaizdedzinājās un ievadīja jaunu posmu Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas vēsturē. Viņa izmisīgā rīcība izraisīja sacelšanās vilni, kurš skāra viņa paša dzimto Tunisiju, Lībiju, Ēģipti, Jemenu, Irāku, Sīriju, Maroku, Jordāniju un pat diezgan pārtikušās Persijas līča valstis. Iedzīvotāji šajās zemēs izgāja ielās, lai protestētu pret gadu desmitiem valdošajiem autoritārajiem režīmiem un pieprasītu maizi, cieņu un brīvību. Principā – pilsoniskā sabiedrība, kura reģionā tika uzskatīta par mirušu, parādīja, ka arī tai ir zobi un drosme veikt pārmaiņas.
Tomēr, neskatoties uz lielajām cerībām, viss nebūt negāja tik gludi kā plānots. Ēģiptē beigu beigās tika atjaunots diktatoriskais režīms, Lībijā, Sīrijā un Jemenā sākās pilsoņu kari, Irāka kļuva par vēl labvēlīgāku augsni teroristiskā grupējuma «Islāma valsts» attīstībai, bet Marokā, Jordānijā un Persijas līča valstīs protestu vilni izdevās apslāpēt gan ar burkāniem (piemēram, ienākumu līmeņa krasa pacelšana), gan arī ar pātagām (piemēram, militāra intervence Bahreinā un drošības iestāžu krasa aktivizēšana). Tomēr Arābu pavasaris neapstrīdami sev līdzi atnesa arī citu parādību – pārkārtojumus spēka līdzsvarā starp reģiona valstīm, kurus pavadīja milzīga asinsizliešana. Šajās cīņās iesaistījās gan pašreizējās reģiona lielvaras – Irāna, Saūda Arābija un Turcija, gan arī starptautiskie spēlētāji – ASV, ES un Krievija. Tie ar savu starpnieku palīdzību sacentās par ietekmi Sīrijā, Jemenā, Lībijā un citur, zināmā mērā nosakot Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas pēdējās desmitgades attīstību.