Ekonomikas ministrijā piekrīt būvnieku pozīcijai, jo būvniekiem neesot to zināšanu, kas vajadzīgas citos būvniecības procesa posmos.
Risinājums, kurš noformulēts pēc vairāk nekā divus gadus ilgām diskusijām ar visām iesaistītajām pusēm, Ekonomikas ministrijas ieskatā ir līdzsvarots. “Tas, ko mēs nosakām, mēs nosakām par katru posmu atbildīgo, pieturoties pie principa – ir divi cilvēki, kas nes atbildību. Viens ir pamat darītājs un otrs ir uzraugs, kas viņu uzrauga,” skaidro ministrijas Būvniecības politikas departamenta direktore Olga Feldmane. Viņa norāda: “Ja nedod dievs, kaut kas notiek, tad mēs paskatāmies, vai tā kļūdas ir bijušas projektā vai tās kļūdas ir iekļautas būvdarbu laikā. Vai, piemēram, projektētājs ir ieprojektējis konkrētā biezuma sienas vai betona klājumu, un būvdarbu veicējs ekonomējot viņu ir samazinājis, vai izvēlējies cita veida betonu.”
Atbildības pārskatīšana nav vienīgās izmaiņas
Lai paātrinātu būvniecību, plānots ieviest “klusēšana-piekrišana” principu. Tas nozīmēs – ja noteiktā laikā būvvaldes par kādu pieteikumu nav pateikusi ne jā, ne nē, tas nozīmē – jā. Tāpat plānots noteikt, ka būvatļaujas apstrīdēšana nenozīmēs būvdarbu apturēšanu – tos varēs turpināt.
Par grozījumiem atbildīgajā Tautsaimniecības komisijā pirms praktiskā likuma grozīšanas darba sola domnīcu jeb sanāksmi, kurā visas puses vispirms izrunās plānotas izmaiņas. Komisijas vadītājs Jānis Vitenbergs (KPV LV) gan jau tagad spriež, ka izmaiņas vajadzīgas. “Es ceru, ka nekad neatkārtosies tas, kas notika ar Zolitūdi. Taču šim būvniecības procesam ir jābūt samērīgam. Šobrīd esmu ticies ari ar dažādiem nozares pārstāvjiem. (..) Mums ir primārais drošības modelis, bet kā rezultātā cieš viss būvniecības process, kā jau teicu, viņš ir ilgākais Baltijā, kā rezultātā arī cenas ir pašas dārgākās Baltijā. Mums pie tā jāstrādā, taču mēs nedrīkstam pazaudēt šo drošības momentu,” saka J.Vitenbergs.
Čepāne: būvniecības lobijs ir vienkārši nepārspējams
Latvijas Universitātes profesore Ilma Čepāne, kura specializējusies būvniecības regulējumā, uz plānotajām izmaiņām raugās kritiski. Viņu uztrauc ne vien atbildības jautājumi, bet arī iespējamā Būvniecības valsts kontroles biroja funkciju pārskatīšana un būvdarbu turpināšana neraugoties uz apstrīdēšanu, kā rezultātā var izrādīties, ka ēku uzbūvē un tikai tad pasaka – ka nemaz nedrīkstēja.
“Pa šiem gadiem kopš Zolitūdes traģēdijas ekonomikas ministri iet un nāk, parlamentārie sekretāri iet un nāk, bet būvniecības lobijs ir vienkārši nepārspējams,” vērtē I.Čepāne. Viņa cer, ka Saeimā šos grozījumus kārtīgi izvērtēs. Saeimā visu pušu sanāksme par par iecerētajām izmaiņām paredzēta 11. martā.