Joprojām tiek apzināti ceļotāji, kas atradās vienā lidmašīnā ar Igaunijā konstatēto otro koronavīrusa izraisītās slimības "Covid-19" pacientu, trešdien žurnālistiem pavēstīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.
Video: SPKC ziņo par Igaunijā konstatēto otro saslimšanu ar koronavīrusu
Viņš norādīja, ka šajā situācijā ir sarežģītāk apzināt visus, jo SPKC vēl nav saņēmis informāciju no "Ryanair" par pasažieriem, kas bija lidmašīnā.
Tāpēc SPKC aicina visus "Ryanair" reisa Nr.4714 pasažierus, kuri, ceļojot no Itālijas pilsētas Bergamo uz Rīgu, sēdēja no 23. līdz 27.rindai, atsaukties, zvanot pa tālruni 113. Perevoščikovs gan piebilda, ka pacientam ceļojuma laikā nebija slimības simptomu, līdz ar to citu pasažieru inficēšanās risks esot niecīgs, turklāt "visi lidmašīnas pasažieri nebija pakļauti inficēšanās riskam".
SPKC eksperts informēja, ka simptomi pacientam parādījās divas dienas pēc ceļojuma un tika tad tika apstiprināta saslimšana ar "Covid-19".
SPKC arī ir sazinājies ar atbilstošajiem dienestiem, lai apzinātu kontaktpersonas, un strādā, lai apzinātu visus minētā avioreisa pasažierus.
Jau nedēļu turpinās otrais saslimšanas vilnis, kā laikā saslimušo skaits pieaug tieši ārpus Ķīnas. "Ik pēc dažām stundām mēs saņemam signālus no citām valstīm, kur ir konstatēti ierastie gadījumi," norādīja Perevoščikovs.
SPKC pašreizējās rekomendācijas un tā saucamā gadījuma definīcija paliek spēkā. Tā paredz, ka jebkura persona, kura ir atgriezusies no Itālijas Lombardijas, Veneto, Emīlijas-Romanjas, Pjemontas apgabaliem, Japānas, Singapūras, Dienvidkorejas, Irānas un Ķīnas vai bijusi ciešā kontaktā ar "Covid-19" infekcijas slimnieku, vai arī strādājusi vai apmeklējusi veselības aprūpes iestādi, kur tika ārstēti pacienti ar "Covid-19" infekciju, akūtu elpceļu infekciju simptomu parādīšanās gadījumā ir jāzvana 113. Attiecīgie simptomi ietver paaugstinātu temperatūru, klepu, rīkles iekaisumu vai elpas trūkumu.
Piepildoties abiem nosacījumiem, proti, ja persona ir atgriezusies no vīrusa skartajām teritorijām, un tai ir atbilstošie simptomi, persona tiek mudināta nekavējoties sazināties ar NMPD, zvanot uz 113.
Līdz šim kopumā izmeklēti 157 cilvēki, kuriem bija sākotnējās aizdomas, tomēr tikai vienā gadījumā saslimšana ar "Covid-19" tika apstiprināta, bet paciente jau ir izrakstīta no slimnīcas un patlaban viņai ir noteikta karantīna mājās. Joprojām nelielam kontaktpersonu skaitam joprojām noteikta karantīna.
Attiecībā uz Latviju, SPKC eksperts pavēstīja, ka saslimšanas risks joprojām nav pieaudzis, jo nav novērota nekontrolēta cirkulācija.
Attiecībā uz pirmo gadījumi, kad Irānas pilsonim Igaunijā tika konstatēts "Covid-19", Perevoščikovs norādīja, ka "faktiski visi Latvijas pilsoņi ir sameklēti", lai gan attiecībā uz kontaktpersonām, kuras atradās vienā mikroautobusā ar inficēto, tika noskaidrots, ka kādam Vācijas pilsonim ir parādījušies attiecīgie simptomi. Zināms, ka šis cilvēks Latvijā uzturējās vienu dienu, bet nu jau viņš ir atgriezies Vācijā.
Tomēr patlaban SPKC nav informācijas par to, vai analīžu rezultāti minētajam Vācijas pilsonim uzrādījuši "Covid-19" klātbūtni. SPKC skaidro, ka informācija sekos tuvākajā laikā, skaidrojot, ka attiecīgā persona nav Latvijas pilsonis un nepieciešamās pārbaudes tiek veiktas atbilstoši Vācijā noteiktajai kārtībai.
"Ja kāds no cilvēkiem šodien ir kontaktējies ar kādu "Covid-19" pacientu vai pat ir inficējies, viņš vēl nebūs saslimis, jo inkubācijas periods ir no 2 līdz 14 dienām," adresējot pēdējās dienās paustās iedzīvotāju bažas, žurnālistiem pauda Perevoščikovs. "Pirmajā un otrajā dienā vīruss nav saražojies gana, lai pacients varētu aplipināt citus," uzsvēra SPKC eksperts.
Jau ziņots, ka Igaunijā otrdien apstiprināts otrs saslimšanas gadījums ar "Covid-19", saslimušais cilvēks sestdien ar lidmašīnu ielidojis Rīgā no Itālijas pilsētas Bergamo un tad ar savu automašīnu devies uz Igauniju. SPKC ir sācis epidemioloģisko izmeklēšanu, un epidemiologi sazināsies ar īpašā riska kontaktpersonām, kas sasirgušajam sēdēja vistuvāk.
Saslimušajam ir viegli simptomi, viņš ārstējas mājās, paziņoja Veselības departamenta preses dienests.
Veselības departaments nosaka personas, ar kurām saslimušais kontaktējies, sazinās ar viņiem un sniedz rekomendācijas. Ar viņu tuvā kontaktā esošo cilvēku veselība tiek aktīvi kontrolēta un viņiem 14 dienas būs jāpaliek mājās.
Pirmais saslimšanas gadījums Igaunijā tika apstiprināts 27.februāra rītā, ar "Covid-19" saslimušais Irānas pilsonis bija ceļojis caur Rīgu.
Latvijā līdz šim konstatēts viens saslimšanas gadījums ar "Covid-19", un paciente jau ir izrakstīta no slimnīcas.