Šodienas redaktors:
Oļesja Garjutkina
Iesūti ziņu!

Neskaidrība un svārstīgums jeb ko šajā laikā darīt investoriem (4)

Raksta foto
Foto: Pixabay

Dažas pēdējās dienas finanšu tirgos ir bijušas ļoti nervozas. Straujais kritums akciju tirgos padarīja investorus bažīgus, raisot daudz jautājumu par turpmāk gaidāmo. Pagājušā gada tirgu mierīgo un stabilo kāpumu ir nomainījis svārstīgums, un pietiek ar pāris ziņām, lai investoru noskaņojums mainītos, skaidro "Swedbank" investīciju jomas eksperts Rolands Zauls.

Pirmdien, 9. martā, naftas cenas strauji saruka par vairāk nekā 30 procentiem no līmeņa tirgus atvēršanās brīdī pēc tam, kad Saūda Arābija nedēļas nogalē uzsāka agresīvu cenu karu, liekot jēlnaftas cenai nokristies līdz četru gadu zemākajam līmenim.

Pārdošanas vilnis sekoja Saūda Arābijas naftas ieguves samazināšanas alianses sabrukumam, Krievijai atsakoties vairāk samazināt ieguvi, neraugoties uz pieprasījuma krasu samazināšanos koronavīrusa uzliesmojuma dēļ.

Saūda Arābija uz to reaģēja ar ieguves palielināšanu un savas jēlnaftas piedāvāšanu ar nepieredzēti lielām atlaidēm par spīti tam, ka tās ekonomikas stāvoklis pavājinās un koronavīruss draud kļūt par pasaules mēroga pandēmiju, kas negatīvi atsaucas uz pieprasījumu pēc transporta un degvielas. Šāds solis no Saūda Arābijas puses tirgiem bija pilnīgs pārsteigums, tāpēc investoru reakcija bija ārkārtīgi negatīva.

"Goldman Sachs", kas ir viena no visietekmīgākajām bankām izejvielu tirgos, pazemināja savu "Brent" jēlnaftas cenas prognozi līdz 30 dolāriem par barelu otrajam un trešajam ceturksnim un brīdināja, ka tuvākajās nedēļās varētu būt sagaidāmi kritumi līdz 20 dolāriem par barelu.

Daži analītiķi uzskata, ka Saūda Arābijas solis ir mēģinājums piespiest Krieviju atgriezties pie sarunu galda, lai redzētu, vai tagad tā piekristu pamatīgāk samazināt ražošanu, atjaunojot naftas ražotāju aliansi, kas kopš 2016. gada ir palīdzējusi atbalstīt šo tirgu.

Otrdienas rītā jēlnaftas cenas atguvās par vairāk nekā 7% pēc tam, kad pirmdien tās bija cietušas lielākos vienas dienas zaudējumus gandrīz 30 gadu laikā. Krievija budžeta sabalansētību var panākt pie naftas cenas nedaudz virs 40 dolāriem par barelu, savukārt Saūda Arābijai vajadzīga daudz augstāka cena. Saūda Arābijas budžetā jau šogad bija gaidāms deficīts 6,4% apmērā no IKP. Tas nozīmē, ka neviena no šīm valstīm nevar ilgstoši atļauties tik zemas naftas.

Pirmdienas vakarā ASV prezidents Donalds Tramps pauda, ka ASV administrācija gatavo pasākumus ekonomikas atbalstīšanai un pasargāšanai no koronavīrusa uzliesmojuma izplatīšanās. Āzijas akciju tirgi otrdienu noslēdza ar pieklājīgu pluszīmi. Eiropas un ASV akciju tirgi arī ir sākuši tirdzniecību ļoti spēcīgi, kas dod cerību, ka pārdošanas panika ir beigusies.

Prognozes un ieteikumi

Tuvākajā laikā sagaidāms, ka tirgos turpināsies lielas svārstības, kam pamatā galvenokārt būs ziņas par koronavīrusu un naftas cenām. Starptautiskais Valūtas fonds prognozē, ka pasaules ekonomikas atgūšanās notiks atbilstoši V formas līknei (nevis U vai L formas). Iepriekšējās vīrusa epidēmijas ietekme uz ekonomiku un tirgiem bija ļoti īslaicīga.

Pēdējo gadu laikā akciju tirgi darbojās “sliktas ziņas ir labas ziņas” režīmā, jo centrālās bankas negatīvu ekonomikas ziņu gadījumā vienmēr sniedza atbalstu monetārās stimulēšanas pasākumu veidā, tāpēc akciju tirgos vienmēr bija kāpums, kad parādījās negatīvas ekonomikas ziņas.

Tas pats ir sagaidāms arī šoreiz, un centrālo banku atbalsta pasākumus papildinās fiskālais atbalsts. Nākamā Eiropas Centrālās bankas tikšanās būs jau šo ceturtdien.

Naftas cenu karš visdrīzāk būs ierobežota un taktiska rakstura. Šīs krīzes visvairāk iespējamais iznākums ir mokošs, vairākas nedēļas vai mēnešus ilgstošs process, kamēr cenas būs pietiekami zemas, lai panāktu kaut kāda veida kompromisu par OPEC+ bloka ražošanas ierobežojumu atjaunošanu.

Akciju vērtējumi ir kļuvuši daudz pievilcīgāki, kas tirgiem varētu atvieglot situāciju, kad koronavīruss sāks atkāpties. Jaunākie notikumi Ķīnā ļauj cerēt, ka tur sliktākais jau ir aiz muguras.

Tehniskie rādītāji liecina, ka akciju tirgi, iespējams, uz ziņām par koronavīrusu reaģē pārspīlēti, tomēr mēs dodam priekšroku nedaudz nogaidīt un veikt portfeļa sabalansētības atjaunošanu, ja svārstīgums mazināsies.

Esošā situācija nav nekas ārkārtējs – īstermiņa korekcijas ir normāla finanšu tirgu sastāvdaļa, vienīgi tās sākas atšķirīgu iemeslu dēļ.

Vēsture liecina, ka akciju tirgi vienmēr ir spējuši atgūties, agrāk vai vēlāk turpinoties kāpumam. Mēs iesakām saglabāt vēsu prātu un sekot izvēlētajai ieguldīšanas stratēģijai bez panikas. Regulāri ieguldījumi vienmēr ir lielisks risku samazināšanas veids.

Īsumā – saglabā mieru un domā ilgtermiņā

Tātad šāda situācija nav nepierasta un atkārtojas itin regulāri – arī iepriekš ir piedzīvoti līdzīgi panikas uzplaiksnījumi, lai gan cēlonis katru reizi atšķiras. Jāņem vērā, ka visas iepriekšējās reizes akciju tirgi agrāk vai vēlāk ir spējuši atgūt zaudēto un turpināt kāpumu ilgtermiņā.

Investoriem šobrīd iesakām saglabāt vēsu prātu un pieturēties pie izvēlētās ieguldīšanas stratēģijas, neļaujoties pārdošanas panikai. Kā rāda pieredze, ilgtermiņā tas neatmaksājas.

Svarīgākais
Uz augšu