Šodienas redaktors:
Jānis Tereško
Iesūti ziņu!

Viltus ziņu Facebook lapas maldina par koronavīrusa upuru skaitu (46)

Raksta foto
Foto: Re:baltica

Diennakts laikā Facebook popularitāti iemantojusi grafika ar koronavīrusa izraisītu nāves gadījumu skaitu salīdzinājumā ar citām slimībām. Tur redzams – dienā no vīrusa bojā iet 56 cilvēki, kas ir ievērojami mazāk kā no daudzām citām slimībām. Tomēr dati par nāves gadījumu skaitu ir nepareizi.

Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina.

Maldinošo informāciju Facebook izplatījis, piemēram, konts Cita Ogre, agrākais Latvijas Zaļās partijas Rīgas nodaļa vadītājs Valentīns Jeremjevs (par viņa izplatīto nepatieso informāciju Re:Check rakstīts jau iepriekš) un viņa vadītās organizācijas Tautas varas fronte lapa. Tajā grafiks publicēts ar repliku, ka par koronavīrusu “liberasti izplata bailes, lai vēl vairāk kontrolētu mūs” un “patiesība ir te”. Kopumā ar ierakstu līdz 14.marta pēcpusdienai dalījušies teju 3,5 tūkstoši cilvēku.

Raksta foto
Foto: Ekrānuzņēmums

Grafikas oriģināls atrodams datu vizualizācijas vietnē Information is Beautiful (tulkojumā – informācija ir skaista), kuru dibinājis britu žurnālists Deivids Makkandless. Oriģinālajā grafikā, kurā informācija pirms dažām dienām atjaunota, minēts jau lielāks Covid-19 nāvju skaits. Tur teikts, ka datu avots ir ASV Slimību kontroles un profilakses centrs, Pasaules veselības organizācija (PVO) un akadēmiskais medicīnas žurnāls The Lancet. Neviens no minētajiem avotiem pats šādu gafiku neveido un neizplata, kā arī neapgalvo, ka no koronavīrusa mirst 56 cilvēki dienā. Latviešu valodas versijā norādīts Slimību kontroles centrs un PVO. Būtiski, ka oriģinālajā grafikā ir gan datums, kad tā tapusi, gan būtiska norāde, ka esam iespējamas pandēmijas sākumā, līdz ar to Covid-19 upuru vidējais skaits dienā, visticamāk, mainīsies. Latviskotajā versijā tādas nav.

Raksta foto
Foto: Ekrānuzņēmums
Raksta foto
Foto: PVO

Kā liecina PVO ikdienas ziņojumi, koronavīrusa izraisītu nāves gadījumu skaits jau labu laiku krietni pārsniedz 56 dienā un pagaidām nepārtraukti pieaug. Piemēram, 13.martā fiksēti 342 jauni nāves gadījumi, dienu iepriekš – 321, no kuriem 11 ir Ķīnā. Tas ir aptuveni trīsreiz vairāk nekā pirms nedēļas.

Grafikā koronavīruss nekorekti salīdzināts ar citām slimībām. Piemēram, norādīts, ka sezonālā gripa ir nāvējošāka. Tās mirstības rādītājs globāli ir daudz mazāks nekā 1%, bet marta sākumā PVO lēsa, ka koronavīrusa slimniekus letāls iznākums bijis 3,4% gadījumu. Par to un citām atšķirībām, salīdzinot ar gripu, Re:Check rakstīja jau iepriekš. Tiesa, reālais mirstības rādītājs būs zemāks, jo epidēmijas karstumā nav zināms cilvēku skaits, kas vīrusu pārslimo bez izteiktiem simptomiem.

Norādītie glabālie dati par nāvi no tuberkulozes, B hepatīta, pneimonijas, HIV/AIDS ir aptuveni precīzi, taču, piemēram, rotavīruss nogalina apmēram 550 cilvēkus dienā (apmēram 200 tūkstošus gadā), nevis vairāk nekā 1200, kā norādīts grafikā. Turklāt atšķirībā no koronavīrusa tam ir izstrādāta vakcīna – ja tā būtu vieglāk pieejama, rotavīrusa izraisītās nāves varētu apturēt. Tāpat jāņem vērā, ka rotavīrusam tāpat kā daudzām citām grafikā uzskaitītajām slimībām Eiropā nav tādas izplatības, kā nabadzīgākos pasaules reģionos.

Tos, kas uztraukušies par koronavīrusu, Jeremjevs ierakstā mudina vienkārši ēst ķiplokus. Kā Re:Check rakstīja jau iepriekš, atsaucoties uz PVO rekomendācijām, ķiploki no slimības neglābs. Viņš uz Re:Check mēģinājumiem sazināties neatsaucās.

Secinājums: Vairāku viltus ziņu lapu izplatītā grafika par koronavīrusa izraisītu nāves gadījumu skaitu salīdzinājumā ar citām slimībām ir nepatiesa. Koronavīrusa upuru ir vairāk, turklāt arī salīdzinājumi nav korekti.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu